Azərbaycanın Britaniyadakı səfirliyinin yeni inzibati binasının açılışı olub
Azərbaycanın Böyük Britaniyadakı səfirliyinin yeni inzibati binasının açılışı ilə əlaqədar Azərbaycan-Böyük Britaniya ikitərəfli əlaqələrinə həsr olunmuş ilk rəsmi tədbir COP29 mövzusunda keçirilib.
Bu barədə "Report"a Azərbaycanın Böyük Britaniyadakı səfirliyindən məlumat verilib.
Qeyd olunub ki, COP29-un müəyyən olunmuş prezidenti, Azərbaycan Respublikasının ekologiya və təbii sərvətlər naziri Muxtar Babayevin iştirakı ilə keçirilən tədbirə Böyük Britaniyanın enerji təhlükəsizliyi və xalis sıfır emissiyalar üzrə dövlət katibi Ed Milibend, beynəlxalq iqlim və enerji naziri Kerri Makkarti, Britaniyadakı diplomatik korpusun marşalı Alisteir Harrison, COP26-nın prezidenti, Britaniya parlamentinin Lordlar Palatasının deputatı Alok Şarma, Britaniya baş nazirinin Azərbaycan üzrə keçmiş ticarət elçisi baronessa Nikolson, parlamentarilər baronessa Uddin, Bob Bləkmən, Lord Maknikol, Britaniyadakı diplomatik korpus nümayəndələri, o cümlədən Londondakı diplomatik korpusun duayeni - Hondurasın Britaniyadakı səfiri İvan Romero Martinez, həmçinin COP Sədrlikləri Troykasına daxil olan Braziliya və Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Londondakı səfirləri, "The City of London"dan yüksəkvəzifəli nümayəndələr, Millətlər Birliyi Təşkilatının Londondakı qərargahının təmsilçiləri, Britaniya xarici işlər nazirliyi və Britaniyanın Enerji Təhlükəsizliyi və Sıfır Emissiya Nazirliyinin əməkdaşları, bp şirkətinin istehsalat və əməliyyatlar üzrə vitse-prezidenti Qordon Birrell, səfirliyin yerləşdiyi Londonun Kensinqton və Çelsi bələdiyyəsinin üzvləri, Britaniyada fəaliyyət göstərən çoxsaylı iqlim mütəxəssisləri və sair şəxslər iştirak ediblər.
Açılışda çıxış edən Azərbaycanın Britaniyadakı səfiri Elin Süleymanov səfirliyin yeni inzibati binasında keçirilən ilk rəsmi tədbirin COP29-a həsr olunmasının olduqca mötəbər hadisə olduğunu və bu vacib tədbirdə COP29-un müəyyən olunmuş prezidenti, Azərbaycan Respublikasının ekologiya və təbii sərvətlər naziri Muxtar Babayev və Britaniyanın enerji təhlükəsizliyi və sıfır emissiya məsələləri üzrə dövlət katibi Ed Milibandın iştirak etməsinin rəmzi məna daşıdığını deyib.
Səfir ilin sonuna doğru COP29-a ev sahibliyi edəcək Azərbaycanın diqqətinin tam şəkildə iqlim fəaliyyətinə yönəldiyini və ölkəmizin bütün dünya üçün həyati əhəmiyyət daşıyan iqlim məqsədlərinin irəli aparılması üçün əlindən gələni etdiyini bildirib. E.Süleymanov bu məsuliyyətli işdə ilk gündən Azərbaycana dəstəyini əsirgəməyən Britaniya tərəfinə təşəkkür ifadə edib.
Elin Süleymanov, həmçinin, bir neçə gün öncə Oksford şəhərində keçirilən Avropa Siyasi Birliyinin zirvə görüşü zamanı Britaniyanın Baş naziri Kir Starmer tərəfindən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə göstərilən qonaqpərvərliyə, eləcə də Britaniyanın xarici işlər naziri Devid Lemmi ilə Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov arasında keçirilən səmimi görüşə görə Britaniya tərəfinə minnətdarlıq edib.
Səfir ölkəmizin Britaniyanın Azərbaycan və Ermənistan arasında normallaşma prosesinə töhfə vermək istiqamətində səylərini yüksək qiymətləndirdiyini deyib.
Daha sonra COP29-un müəyyən olunmuş prezidenti, Azərbaycan Respublikasının ekologiya və təbii sərvətlər naziri Muxtar Babayev çıxış edib. Bir neçə gün öncə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Avropa Siyasi Birliyinin zirvə görüşündə iştirak etmək üçün Britaniyaya işçi səfər etməsinə istinad edən nazir Azərbaycanın Britaniyadakı səfirliyinin yeni binasında keçirilən COP29-a həsr olunmuş tədbirdə həm də ikitərəfli dostluq münasibətlərinin qeyd olunduğunu vurğulayıb.
Londonun iqlim fəaliyyətində vacib mərkəz rolu oynadığını vurğulayan M.Babayev iyun ayının sonlarında London İqlim Fəaliyyəti Həftəsində iştirak üçün Britaniyaya baş tutan səfəri zamanı keçirdiyi görüşlər və iştirak etdiyi təbdirlərdən söz açıb. Bu xüsusda o, Millətlər Birliyi Təşkilatının Baş qərargahında kiçik ada dövlətlərinin səfirləri ilə keçirilmiş görüşə toxunaraq bu dövlətlərdə iqlim dəyişikliyinin mənfi nəticələrinin aradan qaldırılmasına yardım məqsədi ilə Azərbaycanın adıçəkilən təşkilatla yaxından əməkdaşlıq etdiyini qeyd edib.
COP26-nın ev sahibi olmuş Britaniyanın olduqca vacib tərəfdaş olduğunu deyən M.Babayev britaniyalı həmkarlara Azərbaycanda keçiriləcək COP29 tədbirinin uğurlu olması istiqamətində göstərdikləri dəstəyə görə təşəkkür edib. Londona hazırkı səfəri çərçivəsində dayanıqlı bazarlar təşəbbüsünün müzakirə edilməsi üçün özəl sektor və maliyyə institutları ilə rəsmi görüşlər keçirəcəyini deyən COP29-un müəyyən olunmuş prezidenti M.Babayev ölkəmizin COP29 çərçivəsində gördüyü işlər və irəli sürülən təşəbbüslərdən danışıb.
Böyük Britaniyanın enerji təhlükəsizliyi və xalis sıfır emissiyalar üzrə dövlət katibi Ed Milibend öz çıxışında Azərbaycanın Britaniyadakı səfirliyinin yeni binasının ilk rəsmi tədbirində iştirak etməkdən şərəf duyduğunu bildirib. Ed Miliband iqlim dəyişikliyinin qarşısının alınması və dünyanın yaşıl inkişafı üçün dünya ölkələrini bir araya gətirən COP tədbirlərinin olduqca əhəmiyyətli olduğuna inandığını qeyd edib. Dövlət katibi indiyədək keçirilmiş COP görüşlərində razılaşdırılmış tədbirlərin davam etdirilməsinin, habelə COP29-da iqlim maliyyələşməsi məsələsi üzrə vacib razılığa gəlinməsinin iqlim məqsədlərinin təmin edilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət daşıdığını qeyd edib. Bu kontekstdə o, iqlim problemlərindən ən çox əziyyət çəkən ölkələrə dəstək verilməsinin önəminə diqqət çəkib. Britaniyanın dövlət katibi öz çıxışında dəfələrlə vurğulayıb ki, Britaniya tərəfi COP29-un uğurla keçməsi və gözlənilən nəticələrin əldə olunması üçün ölkəmizə hər bir dəstəyi verməyə və Azərbaycanla yaxından tərəfdaşlıq etməyə hazırdır.скачать dle 11.3

Состоялось открытие нового здания посольства Азербайджана в Великобритании » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Состоялось открытие нового здания посольства Азербайджана в Великобритании
Первое официальное мероприятие после открытия нового административного здания посольства Азербайджана в Великобритании было проведено на тему 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (СОР29), которая пройдет в ноябре этого года в Баку.
Об этом Report сообщили в диппредставительстве.
Согласно информации, в мероприятии, проходившем с участием президента COP29, министра экологии и природных ресурсов Азербайджана Мухтара Бабаева, приняли участие министр энергетической безопасности и углеродной нейтральности Великобритании Эд Милибэнд, замминистра Керри Маккарти, маршал дипломатического корпуса в Великобритании Алистер Харрисон, президент COP26, член Палаты лордов Алок Шарма, бывший торговый посланник премьер-министра Великобритании по Азербайджану баронесса Эмма Николсон, а также другие парламентарии и высокопоставленные дипломаты.
Выступая на открытии, посол Азербайджана в Великобритании Элин Сулейманов назвал знаменательным тот факт, что первое официальное мероприятие в новом административном здании посольства посвящено COP29, а также подчеркнул символическое значение участия в нем президента COP29, министра экологии и природных ресурсов Азербайджана Мухтара Бабаева и министра энергетической безопасности и углеродной нейтральности Великобритании Эда Милибэнда.
Дипломат отметил, что внимание Азербайджана, который ближе к концу года будет принимать COP29, полностью сосредоточено на климатической деятельности, и наша страна делает все возможное для продвижения климатических целей, имеющих жизненно важное значение для всего мира. Э.Сулейманов выразил благодарность британской стороне за поддержку Азербайджана в этой ответственной работе с первого дня.
Посол Элин Сулейманов также поблагодарил британскую сторону за гостеприимство, оказанное премьер-министром Великобритании Киром Стармером Президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву во время саммита "Европейского политического сообщества", состоявшегося несколько дней назад в Оксфорде, а также за теплую встречу между главами МИД двух стран Дэвидом Ламми и Джейхуном Байрамовым.
"Наша страна высоко ценит усилия Великобритании по содействию процессу нормализации между Азербайджаном и Арменией", - добавил Э.Сулейманов.
Затем выступил президент COP29, министр экологии и природных ресурсов Азербайджана Мухтар Бабаев. Ссылаясь на рабочий визит Президента Азербайджана Ильхама Алиева в Великобританию для участия в саммите "Европейского политического сообщества" несколько дней назад, министр подчеркнул, что мероприятие, посвященное COP29, которое организовано в новом здании посольства Азербайджана в Великобритании, также олицетворяет двусторонние дружеские отношения между этими странами.
Подчеркнув важную роль Лондона как центра климатической деятельности, М.Бабаев рассказал о встречах и мероприятиях, в которых он участвовал во время своего визита в Великобританию в конце июня для участия в Лондонской неделе действий по борьбе с изменением климата. В данном контексте он упомянул встречу с послами малых островных государств в штаб-квартире Содружества Наций, отметив, что Азербайджан тесно сотрудничает с упомянутой организацией с целью оказания помощи в устранении негативных последствий изменения климата в этих государствах.
М.Бабаев также рассказал, что Великобритания, принимавшая COP26, является очень важным партнером, и поблагодарил британских коллег за поддержку в успешном проведении мероприятия COP29 в Азербайджане. Президент COP29 добавил, что в рамках своего нынешнего визита в Лондон он проведет официальные встречи с представителями частного сектора и финансовых институтов для обсуждения инициативы устойчивых рынков, а также рассказал о работе, проводимой нашей страной в рамках COP29, и выдвинутых инициативах.
Министр энергетической безопасности и углеродной нейтральности Великобритании Эд Милибэнд в своем выступлении заявил, что для него большая честь участвовать в первом официальном мероприятии в новом здании посольства Азербайджана в Лондоне. Политик отметил, что верит в огромную важность мероприятий COP, которые объединяют страны мира для предотвращения изменения климата и зеленого развития мира. Министр констатировал важность продолжения мер, согласованных на предыдущих встречах COP, а также достижения важного соглашения по вопросу климатического финансирования на COP29 для обеспечения климатических целей. В связи с этим он обратил внимание на важность поддержки стран, наиболее пострадавших от климатических проблем. Эд Милибенд неоднократно подчеркивал в своем выступлении, что британская сторона готова оказать Азербайджану всяческую поддержку и тесно сотрудничать для успешного проведения COP29, достижения ожидаемых результатов.скачать dle 11.3