Zaxarova: “Ermənistana yalnız Qərbin əlində alət rolu verilir” - VİDEO
Bu barədə Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat xidmətinin rəhbəri Mariya Zaxarova həftəlik brifinq zamanı bildirib:
“Görünən odur ki, Vaşinqton və Brüssel Rusiya ilə Ermənistan arasında həm təhlükəsizlik, həm də iqtisadi sahədə bütün əlaqələri məhv etməyi, həmçinin Kollektiv Təhlükəsizlik Müqaviləsi Təşkilatının və Avrasiya İqtisadi İttifaqının mexanizmlərini sarsıtmağı qarşısına məqsəd qoyub. Qərb ölkələri Cənubi Qafqazda ən yaxın qonşuları düşmən etməyə çalışır, Ermənistana isə sadəcə ABŞ və Avropa İttifaqının (Aİ) yeni böyük yanğınını alovlandırmağı planlaşdırdığı alət rolu verilir”.
Zaxarova Aİ, ABŞ və Ermənistan arasında Brüssel görüşündə qəbul edilən sənədi də şərh edib.
“Sənəddə rus sərhədçilərinin ABŞ-Aİ-NATO mütəxəssisləri ilə əvəzlənməsi, amerikalıların və Aİ-nin Ermənistan sərhədində Azərbaycan və İrana qarşı təxribat fəaliyyətinin genişləndirilməsi, eləcə də Ermənistanın mühüm infrastrukturunun və enerji sisteminin istiqamətinin dəyişdirilməsinin nəzərdə tutulduğu aydın olsa, təəccüblənmərik. Həqiqətən də ABŞ nümayəndələri və Avropa İttifaqı bu ideyaları İrəvana fəal şəkildə aşılayıblar”, - deyə Zaxarova bildirib.

Захарова: Армении отводится лишь роль инструмента в руках Запада - ВИДЕО » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Захарова: Армении отводится лишь роль инструмента в руках Запада - ВИДЕО
Армении отводится лишь роль инструмента, которым Запад хочет разжечь пожар на Южном Кавказе.
Об этом сказала сегодня в ходе еженедельного брифинга глава пресс-службы МИД России Мария Захарова.
"Очевидно, что в Вашингтоне и Брюсселе поставлена цель разрушить все связи между Россией и Арменией как в сфере безопасности, так и в экономике, а также подорвать механизмы ОДКБ и ЕАЭС. Западные страны стремятся рассорить ближайших соседей на Южном Кавказе, при этом Армении отводится роль всего лишь инструмента, с помощью которого США и ЕС планируют разжечь новый большой пожар", - сказала она.
"Мы не удивимся, если выяснится, что в документе предусматривается замена российских пограничников американо-есовско-натовскими специалистами, расширение подрывной деятельности американцев и ЕС на границе Армении против Азербайджана и Ирана, а также переориентация критически важной инфраструктуры и энергосистемы Армении. Действительно, представители США и Евросоюза активно внушали эти идеи Еревану", - подчеркнула Захарова, комментируя принятый в ходе брюссельской встречи документ между ЕС, США и Арменией.