Azərbaycandan kəşfiyyat BƏYANATI: Fransa Ermənistanı yeni müharibəyə təhrik edir » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Azərbaycandan kəşfiyyat BƏYANATI: Fransa Ermənistanı yeni müharibəyə təhrik edir
“Hazırkı geosiyasi vəziyyət Rusiya-Ukrayna müharibəsi və digər qanlı toqquşmalarla müşayiət olunur”.
Bunu Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin (DTX) rəisi Əli Nağıyev “Respublika” qəzeti üçün yazdığı məqalədə bildirib.
O bildirib ki, bu toqquşmalar dünya nizamına ciddi təsir göstərməklə yanaşı, əməliyyat şəraitinin mürəkkəbləşməsinə səbəb olur:
“Beynəlxalq aləmdə gedən proseslər təbii ki, ölkəmizdən də yan keçmir və o da sirr deyil ki, Azərbaycanda mövcud sabitliyə və təhlükəsizliyə təhdid riskləri bu gün də var.
Görünən odur ki, respublikamızın dünya miqyasında gündən-günə artan nüfuzu, həm siyasi, həm iqtisadi, həm də hərbi sahədə qazandığı ardıcıl qələbələr, o cümlədən Ermənistanla Azərbaycan arasında sülh müqaviləsinin imzalanması üçün yaranmış əlverişli şərait bir sıra Qərb ölkələrini, məqsədi bölgədə heç də sülh və sabitliyin təmin edilməsi olmayan və iki dövlətin sərhədində “müşahidə missiyası” adı altında fəaliyyət göstərən dairələri, xüsusilə Qarabağ münaqişəsinin nizamlanması prosesində vasitəçilik missiyasını üzərinə götürən, əslində isə birtərəfli mövqe tutaraq uzun illər ərzində Ermənistana himayədarlıq edən, ona hərtərəfli dəstək göstərən Fransanı ciddi narahat edir”, - deyə Əli Nağıyev qeyd edib.
DTX rəisi bildirib ki, Fransa regionda sülhə dəstək vermək əvəzinə 30 ilə yaxın müddətdə Azərbaycan torpaqlarını işğal altında saxlamış və xalqımıza qarşı soyqırımı cinayətləri törətmiş Ermənistanı silah-sursatla təmin edərək orada öz hərbi missiyasını yaratmaqla revanşist hisslərin alovlanmasına rəvac verir, Ermənistanı yeni müharibəyə təhrik edir, Cənubi Qafqazı yenidən müharibə meydanına çevirmək planını reallaşdırmağa çalışır.
“Fransa hətta məqsədinə çatmaq üçün bütün bunlarla kifayətlənməyərək öz xüsusi xidmət orqanı nümayəndələri vasitəsilə müxtəlif şəxsləri məxfi əməkdaşlığa cəlb edib casus şəbəkəsi formalaşdırmaqla Azərbaycanın milli təhlükəsizliyinin zərərinə fəaliyyət göstərir.
Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti tərəfindən bu fəaliyyət ifşa olunaraq dərhal və operativ şəkildə zərərsizləşdirilib, zəruri və adekvat addımlar atılıb.
Əməliyyat şəraiti daim nəzarət altında saxlanılmaqla dövlətimizin təhlükəsizliyinə yönələn təhdidlərin qabaqlanması və qarşısının alınması istiqamətində müvafiq tədbirlər bundan sonra da görüləcək.
Biz yeni çağırışlara və bölgəmizdə cərəyan edən mənfi təzahürlü proseslərin hər cür ssenarisinə daim hazır olmalı, təhlükəsizliyin etibarlı şəkildə təmin olunması məsələsində ayıq-sayıqlığımızı əldən verməməliyik”, - deyə Əli Nağıyev yazıb.скачать dle 11.3

Глава СГБ Азербайджана: Франция подстрекает Армению к новой войне » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Глава СГБ Азербайджана: Франция подстрекает Армению к новой войне
Нынешняя геополитическая ситуация сопровождается российско-украинской войной и другими кровопролитными конфликтами.
Об этом говорится в статье главы Службы государственной безопасности (СГБ) Азербайджана Али Нагиева, опубликованной в газете "Республика".
Он отметил, что эти противостояния оказывают серьезное влияние на мировой порядок и усложняют оперативную обстановку.
"Процессы, происходящие в мире, не обходят стороной нашу страну, и не секрет, что сегодня в Азербайджане существуют риски, угрожающие стабильности и безопасности. Очевидно то, что растущий с каждым днем в мировом масштабе авторитет республики, последовательные победы, одерживаемые в политической, экономической и военной сферах, в том числе создавшиеся благоприятные условия для подписания мирного договора между Арменией и Азербайджаном, привлекли к себе внимание ряда западных стран, кругов, которые действуют под видом "наблюдательной миссии" на границе двух государств, но цель которых вовсе не достижение мира и стабильности в регионе. В частности, данная благоприятная ситуация серьезно беспокоит Францию, взявшую на себя посредническую миссию в урегулировании карабахского конфликта, которая в действительности, заняв одностороннюю позицию, долгие годы покровительствует Армении и оказывает ей всестороннюю поддержку", - пишет Али Нагиев.
Начальник СГБ отмечает, что Франция, не в силах примириться с реалиями, созданными Азербайджаном в регионе, и вместо того, чтобы поддерживать мир в регионе, обеспечивает Армению, которая около 30 лет удерживала азербайджанские земли под оккупацией и совершала геноцид азербайджанского народа, боеприпасами и, создавая там свою военную миссию, способствует усилению реваншистских устремлений, подстрекает Армению к новой войне и пытается реализовать свой план по превращению Южного Кавказа в театр войны.
Даже не довольствуясь всем этим для достижения своей цели, она действует в ущерб национальной безопасности Азербайджана, привлекая к секретному сотрудничеству различных лиц через представителей своих спецслужб и формируя шпионскую сеть.
Данная деятельность была незамедлительно и оперативно разоблачена и пресечена Службой государственной безопасности, были предприняты необходимые и адекватные шаги.
В дальнейшем будут приняты соответствующие меры по предупреждению и пресечению угроз безопасности нашего государства, при этом оперативная обстановка будет беспрерывно контролироваться.
Мы должны быть постоянно готовы к новым вызовам и всевозможным сценариям негативных процессов, происходящих в нашем регионе, и не терять бдительности в вопросах надежного обеспечения безопасности", - говорится в статье.скачать dle 11.3