Vətən müharibəsində itkin düşən altı hərbçiyə şəhid statusu verilib » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Vətən müharibəsində itkin düşən altı hərbçiyə şəhid statusu verilib
“Bilirsiniz ki, Üçtərəfli Bəyanat imzalandıqdan dərhal sonra hər iki tərəfin aidiyyəti dövlət qurumları tərəfindən Rusiya sülhməramlı kontingentinin və Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsinin də iştirakı ilə ərazidə çox ciddi axtarış-araşdırma işləri həyata keçirildi”.
Bunu APA-ya Əsir və itkin düşmüş, girov götürülmüş vətəndaşlarla əlaqədar Dövlət Komissiyasının katibi, İşçi qrupunun rəhbəri İsmayıl Axundov “Vətən müharibəsində itkin düşmüş altı hərbçinin tapılması üçün hansı işlər görülür?” sualına cavab olaraq deyib.
O bildirib ki, hətta valideynlərin istəyi nəzərə alınaraq, onlar da axtarış-araşdırma işlərinə cəlb ediliblər. Lakin aparılan axtarışlar nəticə verməyib və həmin şəxslər itkin düşmüş şəxslər kimi Dövlət Komissiyasında qeydiyyata alınıblar:
“Qanunvericiliyin tələblərinə əsasən, onlara artıq şəhid statusu verilib. Buna baxmayaraq, bu məsələ heç vaxt gündəlikdən düşməyib, düşməyəcək də… Həm Vətən müharibəsi dövründə itkin düşən altı nəfərin, həm Vətən müharibəsindən sonra Laçın istiqamətində itkin düşmüş iki əsgərimizin taleyinin müəyyən olunması qarşımızda duran əsas vəzifələrdən biridir”.скачать dle 11.3

Шесть военнослужащих, без вести пропавших в Отечественной войне 2020 года, получили статус шехидов » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Шесть военнослужащих, без вести пропавших в Отечественной войне 2020 года, получили статус шехидов
Как вам известно, сразу после подписания трехстороннего заявления соответствующие государственные органы азербайджанской и армянской сторон провели серьезную поисково-исследовательную работу с участием российского миротворческого контингента и Международного комитета Красного Креста.
Об этом в интервью АПА сказал секретарь, руководитель рабочей группы Государственной комиссии Азербайджанской Республики по делам военнопленных, заложников и без вести пропавших граждан Исмайыл Ахундов, отвечая на вопрос о том, какая работа ведется для поиска шести военнослужащих, пропавших без вести в 44-дневной Отечественной войне 2020 года.
Он отметил, что даже родители пропавших по собственному желанию были привлечены к поисковым работам. Однако эти мероприятия не дали результатов, и эти лица были зарегистрированы в госкомиссии как пропавшие без вести.
"Согласно требованиям законодательства, им уже присвоен статус шехидов. Тем не менее этот вопрос никогда не выпадал из повестки и не выпадет. Одной из главных задач, стоящих перед нами, является определение судеб наших шестерых солдат, без вести пропавших во время Отечественной войны, и двух военнослужащих, без вести пропавших в лачынском направлении после 44-дневной войны", - сказал И.Ахундов.скачать dle 11.3