MTN generalı və digərlərinə qarşı 835 min manatlıq iddia qaldırılıb - YENİLƏNİB » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
MTN generalı və digərlərinə qarşı 835 min manatlıq iddia qaldırılıb - YENİLƏNİB
Azərbaycanın ləğv edilmiş Milli Təhlükəsizlik Nazirliyinin (MTN) Hərbi əks-Kəşfiyyat Baş İdarəsinin sabiq rəisi general Şirinov Nizami Talış oğlu və qurumun tərkibində olan idarələrin rəisləri işləmiş Elcan Abdullayev və Elman Tahirov, əməliyyat müvəkkili işləmiş Nadir Nəzirovun cinayət işi üzrə məhkəmənin hazırlıq iclası başlayıb.
“Report”un məlumatına görə, Bakı Hərbi Məhkəməsinin hakimi Camal Ramazanovun sədrliyi ilə keçirilən prosesdə təqsirləndirilən şəxslərin anket məlumatları dəqiqləşdirilib.
Məhkəmədə elan olunub ki, zərərçəkmiş Mirzəli Yusifov mülki iddia qaldırıb. O, təqsirləndirilən şəxslərdən 315 min ABŞ dolları (535 500 manat) maddi ziyanın, 300 min manat isə mənəvi ziyanın ödənilməsini tələb edib.
Daha sonra N.Şirinovun vəkili vəsatətlə çıxış edib. O, müdafiə etdiyi şəxsin barəsindəki həbs qətimkan tədbirinin ev dustaqlığı ilə əvəz olunmasını xahiş edib.
Dövlət ittihamçısı isə vəsatətin qəbul edilməməsini istəyib. Prokurorun sözlərinə görə, istintaq zamanı əldə edilən materiallar ona dəlalət edir ki, N.Şirinovun ev dustaqlığına ehtiyac yoxdu:
“Səhhəti ilə bağlı da təyin edilmiş ekspert qrupunun rəyinə əsasən, onun təcridxanada cəzasını çəkməsində heç bir problem yoxdu”.
Məhkəmənin baxış iclası oktyabrın 7-nə təyin olunub.
Azərbaycanın ləğv edilmiş Milli Təhlükəsizlik Nazirliyinin (MTN) Hərbi əks-Kəşfiyyat Baş İdarəsinin sabiq rəisi, general-mayor Şirinov Nizami Talış oğlu və qurumun tərkibində olan idarələrin rəisləri vəzifəsində çalışmış Elcan Abdullayev və Elman Tahirov, əməliyyat müvəkkili işləmiş Nadir Nəzirovun cinayət işi üzrə məhkəmənin hazırlıq iclası başlayıb.
“Report”un məlumatına görə, Bakı Hərbi Məhkəməsinin hakimi Camal Ramazanovun sədrliyi ilə keçirilən prosesdə təqsirləndirilən şəxslərin anket məlumatları dəqiqləşdirilir.
Hazırda proses davam etdirilir.
İttihama görə, N.Şirinovun MTN-in Hərbi əks-Kəşfiyyat Baş İdarəsinin rəisi vəzifəsində çalışdığı müddətdə qeyd edilən qurumun tərkibində olan idarələrin rəisləri vəzifəsində çalışan E.Abdullayev və E.Tahirov, əməliyyat müvəkkili işləmiş N.Nəzirov ilə mütəşəkkil dəstə tərkibində zərərçəkmiş şəxsin və onun yaxın qohumlarının şəxsiyyətləri üzərində zor göstərilməsi, haqqında rüsvayedici məlumatlar yayma hədəsi ilə ayrı-ayrı şəxslərin külli miqdarda əmlaklarını və pul vəsaitlərini ələ keçirməsinə, xidməti vəzifəsinin icrası ilə əlaqədar qanunsuz hərəkətə (hərəkətsizliyə) görə, eləcə də xidmət üzrə ümumi himayədarlıq müqabilində külli miqdarda rüşvəti hədə-qorxu tətbiq etməklə almasına, həmçinin cinayət yolu ilə əldə edilmiş külli miqdarda əmlakın leqallaşdırmasına əsaslı şübhələr müəyyən edilib.
N.Şirinova Cinayət Məcəlləsinin 182.3.2 (ağırlaşdırıcı hallarda hədə qorxu ilə tələb etmə), 193-1.3.2 (cinayət yolu ilə əldə edilmiş pul vəsaitlərini və ya digər əmlakı leqallaşdırma), 311.3.4 (ağırlaşdırıcı hallarda rüşvət alma) və digər maddələri ilə ittiham elan edilməklə barəsində məhkəmənin qərarı ilə həbs qətimkan tədbiri seçilmiş, E.Abdullayev, E.Tahirov və N.Nəzirov həmin Məcəllənin 341.2.1, 341.2.3-cü (vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə və ya vəzifə səlahiyyətlərini aşma) və digər maddələri ilə təqsirləndirilən şəxs qismində cəlb edilməklə barələrində başqa yerə getməmək haqqında iltizam qətimkan tədbiri seçilib.
Cinayət işinin ibtidai istintaqı zamanı vurulmuş maddi ziyanın bir hissəsinin ödənilməsi təmin edilib, xüsusi müsadirəni təmin etmək məqsədilə məhkəmənin qərarı ilə təqsirləndirilən şəxslərə məxsus daşınmaz əmlak üzərinə həbs qoyulub.
Cinayət işi üzrə ittiham aktı təsdiq edilərək baxılması üçün aidiyyəti üzrə Bakı Hərbi Məhkəməsinə göndərilib.скачать dle 11.3

В Бакинском военном суде состоялось предварительное заседание по уголовному делу экс-начальника Главного управления военной контрразведки ныне упраздненного Министерства национальной безопасности (МНБ) Азербайджана генерал-майора Низами Ширинова, бывших руководителей управлений данной структуры Эльджана Абдуллаева и Эльмана Таирова и оперуполномоченного Надира Назирова, передает Report.
На процессе под председательством судьи Джамала Рамазанова были уточнены анкетные данные обвиняемых.
Было объявлено, что потерпевший Мирзали Юсифов подал гражданский иск с требованием от подсудимых возместить материальный ущерб в размере 315 000 долларов (535 500 манатов - ред.) и моральный ущерб в размере 300 000 манатов.
Затем адвокат Н.Ширинова выступил с ходатайством о замене избранной в отношении его подзащитного меры пресечения на домашний арест.
Гособвинитель попросил не удовлетворять ходатайство, обосновывая это тем, что в этом нет никакой необходимости.
"На основании заключения экспертной группы, назначенной по состоянию здоровья, у Н.Ширинова не было никаких проблем с отбыванием наказания в изоляторе", - сказал прокурор.
Суд не удовлетворил ходатайство.
Следующее судебное заседание назначено на 7 октября.
В Бакинском военном суде началось предварительное заседание по уголовному делу экс-начальника Главного управления военной контрразведки Министерства национальной безопасности Азербайджана (ныне упраздненного) генерал-майора Низами Ширинова, бывших руководителей управлений данной структуры Эльджана Абдуллаева и Эльмана Таирова и оперуполномоченного Надира Назирова, передает Report.
На процессе под председательством судьи Джамала Рамазанова уточняются анкетные данные обвиняемых.
Согласно обвинительному акту, в период работы Н. Ширинова в должности начальника Главного управления военной контрразведки Э.Абдуллаев, Э.Таиров и Н.Назиров присвоили у потерпевшего гражданина и его близких родственников имущество и крупные денежные средства, унизив их и угрожая распространением порочащей информации. Также в ходе следствия возникли обоснованные подозрения в том, что указанные лица брали взятки за укрывательство незаконных действий (бездействие) и общее покровительство по службе, а также легализацию приобретенного преступным путем имущества в крупном размере.
Н.Ширинову были предъявлены обвинения по статьям 182.3.2 (вымогательство в целях получения имущества в крупном размере), 193-1.3.2 (легализация денежных средств или иного имущества, полученного преступным путем), 311.3.4 (получение взятки с применением угроз), а Э.Абдуллаеву, Э.Таирову и Н.Назирову - 341.2.1 и 341.2.3 (злоупотребление властью, совершенное группой лиц и повлекшее тяжкие последствия) Уголовного кодекса АР.
Решением суда в их отношении избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.
В ходе предварительного следствия по уголовному делу была обеспечена компенсация части причиненного материального ущерба, на принадлежащее обвиняемым недвижимое имущество наложен арест.