Növbəti il üzrə dövlət büdcəsindən təhsil xərclərinə ayrılacaq vəsait açıqlanıb » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Növbəti il üzrə dövlət büdcəsindən təhsil xərclərinə ayrılacaq vəsait açıqlanıb
2025-ci il üzrə Azərbaycanda təhsil xərclərinə 4 milyard 946 milyon manat vəsait ayrılması proqnozlaşdırılır.
Bu da 2024-cü illə müqayisədə 395,7 milyon manat və ya 8,7 faiz çoxdur.
Həmin xərclərin ÜDM-də xüsusi çəkisi 3,8 faiz (2024-cü illə müqayisədə 0,1 faiz-bənd çox), dövlət büdcəsi xərclərinin tərkibində xüsusi çəkisi isə 12 faiz (2024-cü illə müqayisədə 0,6 faiz-bənd çox) təşkil edəcək.
Təhsil xərcləri üçün ayrılmış vəsaitin 2 milyard 347,6 milyon manatının və ya 47,5 faizinin ümumi təhsil xərclərinə, 750,7 milyon manatının və ya 15,2 faizinin ali təhsil və dövlət sifarişi ilə ali təhsilin maliyyələşdirilməsinə, 467,4 milyon manatının və ya 9,4 faizinin məktəbəqədər təhsil xərclərinə, 104,9 milyon manatının və ya 2,1 faizinin orta ixtisas təhsili xərclərinə, 82,2 milyon manatının və ya 1,7 faizinin peşə təhsili xərclərinə, 85,7 milyon manatının və ya 1,7 faizinin məktəbdənkənar təhsil müəssisələrinin (idman məktəbləri və s.) xərclərinə, 28,3 milyon manatının və ya 0,6 faizinin əlavə təhsil və tətbiqi tədqiqatlara, 1 milyard 79,3 milyon manatının və ya 21,8 faizinin təhsil sahəsində digər müəssisə və tədbirlərlə bağlı xərclərə yönəldilməsi nəzərdə tutulub.
2024-cü illə müqayisədə ali təhsil və dövlət sifarişi ilə ali təhsilin maliyyələşdirilməsi xərcləri 147,8 milyon manat və ya 24,5 faiz, məktəbəqədər təhsil xərcləri 16,3 milyon manat və ya 3,6 faiz, orta ixtisas təhsili xərcləri 3,5 milyon manat və ya 3,4 faiz, peşə təhsili xərcləri 5,1 milyon manat və ya 6,6 faiz, əlavə təhsil xərcləri 0,1 milyon manat və ya 0,5 faiz, təhsil sahəsində digər müəssisə və tədbirlərlə bağlı xərclər 434,2 milyon manat və ya 52,3 faiz artıb.скачать dle 11.3

Названы расходы на образование из госбюджета на следующий год » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Названы расходы на образование из госбюджета на следующий год
Расходы на образование в госбюджете Азербайджана в 2025 году прогнозируются на уровне 4 млрд 946 млн манатов.
Как сообщает Report, это нашло отражение в проекте государственного бюджета на 2025 год.
В следующем году объем финансирования на эти цели превысит показатель 2024 года на 395.7 млн манатов или на 8.7%.
Доля этих расходов в ВВП составит 3.8% (на 0,1 процентных пункта больше по сравнению с 2024 годом), а в структуре расходов государственного бюджета - 12% (на 0.6 процентных пункта больше по сравнению с 2024 годом).
В структуре расходов на образование в 2025 году 2347.6 млн манатов или 47.5% предусмотрено для общего образования, 750.7 млн манатов или 15.2% - на высшее образование и финансирование государственного заказа на высшее образование, 467.4 млн манатов или 9.4% - на дошкольное, 104.9 млн манатов или 2.1% - на среднее специальное, 82.2 млн манатов или 1.7% - на профессиональное, 85.7 млн манатов или 1.7% - на внешкольные образовательные учреждения (спортивные школы и т.д.), 28.3 млн манатов или 0.6% - на дополнительное образование и прикладные исследования, 1 млрд 79.3 млн манатов или 21.8% на расходы, связанные с другими учреждениями и мероприятиями в сфере образования.
По сравнению с 2024 годом расходы на высшее образование и финансирование государственного заказа увеличиваются на 147.8 млн манатов или 24.5%, на дошкольное - на 16.3 млн манатов или 3.6%, на среднее специальное - на 3.5 млн манатов или 3,4%, на профессиональное - на 5.1 млн манатов или 6.6%, на дополнительное образование - на 0.1 млн манатов или 0.5%, на другие учреждения и мероприятия в сфере образования - на 434.2 млн манатов или 52.3%.скачать dle 11.3