Vaqif Əsədovdan plyonkalarla bağlı xəbərdarlıq
Azərbaycan Mərkəzi Bankı (AMB) satışda olan yubiley və xatirə pul nişanları barədə məlumat yayıb. FED.az xəbər verir ki, AMB-nin rəsmi internet səhifəsinin “Milli pul nişanları” bölməsində satışda olan yubiley və xatirə pul nişanları, o cümlədən onların satış qiymətləri barədə məlumatlar gündəlik olaraq yerləşdirilir.
Qeyd edək ki, bu pullar ödəniş vasitəsi üçün deyil və kolleksiya məqsədilə istifadə edilir.
Satışda olan yubiley və xatirə pul nişanlarını əldə etmək istəyən vətəndaşlar Mərkəzi Bankın Elektron Xidmətlər portalında “Elektron müraciətlər Sistemi”nə (link: https://contact.e-cbar.az/) daxil olaraq əldə etmək istədiyi yubiley və xatirə pul nişanlarının adı və sayını qeyd etməklə sifariş edə bilərlər.
Qeyd edək ki, hazırda Mərkəzi Bankdan bir sıra tarixi hadisələr, Azərbaycan üçün önəmli yeniliklər və tarixi şəxsiyyətlərin şərəfinə buraxılan xatirə nişanları və pullar almaq olar.
Xatirə nişanları qiymətli metallardan – qızıl, platin və gümüşdən hazırlanıb. Bunlar Heydər Əliyevin 95 və 90 illiyinə, Naxçıvan MR-in 90 illiyinə, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illiyinə, TANAP qaz kəməri və «Azerispace» kosmik peykinin buraxılması şərəfinə, eləcə də Nizami Gəncəvi, Məhəmməd Füzulinin şərəfinə və sair hadisələrə görə buraxılıb.
Xatirə nişanlarının qiymətləri və göstəriciləri ilə BURADAN tanış olmaq mümkündür.