Nigeriyalı jurnalist: “Bakıda çox aktual mövzular müzakirə olunur”
21.11.2023 14:48 2 532
“Azərbaycanın paytaxtında keçirilən bugünkü tədbirin mövzusu dünyada baş verən müasir hadisələr kontekstində çox aktualdır. Burada müstəmləkəçiliyin yeni növlərinə qarşı mübarizə məsələlərindən bəhs edilir”.
“Report” xəbər verir ki, bunu Nigeriyadan olan jurnalist Kayode Komolafe Bakıda “Dekolonizasiya: Qadınların səlahiyyətlərinin artırılması” mövzusunda keçirilən tədbirdə çıxışı zamanı deyib.
“Belə tədbirlər müstəmləkəçiliyin nəticələrini bütün dünyaya nümayiş etdirməyə imkan verir. Lakin bununla bağlı vacib fakt odur ki, müasir dünyada neokolonializm, həmçinin beynəlxalq ictimai rəy və siyasətin imperialist manipulyasiyası müşahidə olunur”, - deyə o vurğulayıb.
Onun sözlərinə görə, insan haqlarının pozulması və humanitar problemlər də var.
K.Komolafe buna misal olaraq Qəzza zolağı ətrafındakı vəziyyəti göstərib:
“Qəzzada uzun sürən hərbi əməliyyatlar fonunda regionda son dərəcə ciddi insan haqları pozuntuları və humanitar böhran mövcuddur”.скачать dle 11.3