Azərbaycan Aİ-yə “Dur!” deyir: Müəllim-şagird münasibətləri Bakı üçün deyil!
20.11.2023 22:58 2 862
Rəsmi Bakı Avropa İttifaqı ilə bir sıra birgə layihələri dayandırıb.
Bu barədə Caliber.Az diplomatik mənbələrə istinadla xəbər verib.
Bildirilir ki, söhbət “Twinning” adlanan layihələrdən gedir ki, bu layihə çərçivəsində Avropa rəsmiləri Azərbaycanın dövlət qurumlarına Avropa standartlarına uyğun necə işləmələri barədə “təlimatlar” verirdilər.
Bu sxem belə işləyir: Aİ ölkəsindən “Twinning” üzrə məsləhətçi layihənin bütün icra müddəti üçün benefisiar ölkənin müvafiq dövlət qurumuna 12 aydan 36 aya qədər müddətə göndərilir və onun fəaliyyətini koordinasiya edir. “Twinning” layihəsinin iş planına adətən qısa və orta müddətli ekspert missiyaları, təlim tədbirləri daxildir.
Maraqlıdır ki, bu layihələrin əksəriyyətinin başında Fransadan sonra ən qızğın ermənipərəst və anti-Azərbaycan mövqe nümayiş etdirən dövlət olan Litva dayanırdı. Beləliklə, Azərbaycan Litva ilə hüquq-mühafizə, səhiyyə və sosial təminat sahəsində üç birgə layihəni dayandırıb.
“Bir çox hallarda Litva nümayəndələrinin hökumət fəaliyyətinin bu əsas sahələrində fəallığı və marağı əməkdaşlıq xəttini keçib və şübhə doğurub”, - deyə mənbədən vurğulanıb.
Həmçinin İsveç və Yunanıstanla miqrasiya sahəsində “Twinning” layihə dayandırılıb.
Azərbaycan tərəfindən yeganə istisna Polşa və Finlandiya üçün - bu ölkələrin balanslı mövqeyinə görə olub.
Bu cür layihələr yəqin ki, 90-cı illərdə və 2000-ci illərin əvvəllərində məna kəsb edirdi, lakin Azərbaycanın ayaqları üzərində möhkəm dayandığı 2023-cü ildə Avropa İttifaqı ilə münasibətlərdə müəllim-şagird münasibəti Bakı üçün məqbul deyil. Üstəlik, erməni separatizminin himayədarı Josep Borrel tərəfindən göndərilən “xəbərdarlıqlar” və “aydın siqnallar” fonunda belə əməkdaşlıq mümkün görünmür.
İdarəetmənin keyfiyyətinin yüksəldilməsi üçün xarici ölkələrin dövlət qurumları ilə təcrübə mübadiləsinə gəlincə, xatırlamaq lazımdır ki, dost Avropa ölkələri ilə ikitərəfli əlaqələri heç kim ləğv etməyib. Üstəlik, Asiyanın bəzi yüksəktexnologiyalı ölkələri həm rəqəmsallaşma səviyyəsində, həm də inzibati islahatların səmərəliliyində Aİ-ni çoxdan qabaqlayır. Deməli, rəsmi Bakı tərəfdaşlar tapacaq, lakin daxili idarəetmə məsələlərində Aİ ilə institusional əməkdaşlıq, görünür, məntiqi sonluğa yaxınlaşır.скачать dle 11.3