Bu gün AVRO-2024-ün 1/4 final mərhələsinin ilk oyunlarına start veriləcək.
1/4 final mərhələsinin açılış matçında İspaniya və Almaniya seçmələri üz-üzə gələcəklər. İstər qrup, istərsə də 1/8 final mərhələsində inamlı təsir bağışlayan ispanlar və almanlar bu dəfə rəqib olacaqlar. Bu görüşü AVRO-2024-ün erkən finalı da adlandırmaq mümkündür. Danimarkanı iki cavabsız qolla məğlub edən almanlar və Avropa çempionatına ilk dəfə qatılan Gürcüstanı 4:1 hesabı ilə məğlub edən ispaniyalılar növbəti mərhələyə adlamaq üçün gərgin mübarizə aparmalı olacaqlar. İspaniya və Almaniya indiyədək 17 dəfə görüşüblər. Altı dəfə Almaniya, beş dəfə isə İspaniya qalib gəlib. Görüş Bakı vaxtı ilə iyulun 5-də saat 20:00-da start götürəcək.
2016-cı ildə Avropa çempionatının finalında qarşılaşan Fransa ilə Portuqaliya bu dəfə 1/4 final mərhələsində üz-üzə gələcəklər. Fransa millisi 2016-cı ildəki məğlubiyyətin acısını çıxarmaq üçün bütün fürsətlərdən layiqincə yararlanmağa çalışacaq. Portuqaliyalılar isə sonuncu Avropa çempionatını keçirən Kriştianu Ronaldunu kubokla yola salmaq istəyirlər. Məhz bu səbəbdən görüşün bolqollu olacağını düşünmək olar. Sloveniya ilə görüşdə penalti fürsətini qaçıran Kriştianu Ronaldunun bu qarşılaşmaya necə çıxacağı da əsas sual yaradan məqamlardan biridir. 2016-cı il finalını nəzərə alsaq, bu görüşü də erkən final adlandıra bilərik. Komandalar ümumilikdə 10 dəfə üz-üzə gəliblər. Bunlardan yeddisində Fransa millisi, birində isə Portuqaliya seçməsi qalib gəlib. Portuqaliyalıların yeganə qələbəsi isə məhz 2016-cı ildə keçirilən Avropa çempionatının final görüşünə təsadüf edib. Qarşılaşmanın start fiti Bakı vaxtı ilə iyulun 5-də saat 23:00-da səslənəcək.

Евро-2024: первый игровой день 1/4 финала - АНОНС » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
В матче открытия 1/4 финала встретятся сборные Испании и Германии. Эту встречу можно назвать досрочным финалом турнира. Немцам, победившим Данию двумя безответными голами, и испанцам, разгромившим впервые участвовавшую в чемпионате Европы Грузию со счетом 4:1, предстоит нелегкая борьба за выход в следующий этап. Испания и Германия до сих пор встречались 17 раз. Германия побеждала шесть раз, а Испания - пять. Встреча начнется 5 июля в 20:00 по бакинскому времени.
Франция и Португалия, встречавшиеся в финале чемпионата Европы 2016 года, теперь сыграют в 1/4 финала. Португальцы хотят проводить Криштиану Роналду, для которого нынешний чемпионат Европы является последним, с кубком. Именно поэтому можно предположить, что игра будет изобиловать забитыми мячами. Вызывает вопрос, в каком состоянии выйдет на эту встречу Роналду, упустивший пенальти в матче со Словенией. Команды встречались в общей сложности 10 раз. В семи из них победила сборная Франции, в одной - Португалия. Единственная победа португальцев произошла в финальном матче чемпионата Европы, состоявшемся в 2016 году. Стартовый свисток матча прозвучит 5 июля в 23:00 по бакинскому времени.