Aya Yerin 275 dilinin olduğu kapsul göndəriləcək » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatı (UNESCO) planetimizin digər mədəni irsi haqqında biliklərlə yanaşı, Ayda Yer kürəsinin 275 dili haqqında məlumatı qorumaq niyyətindədir.
Bu barədə qurumun rəsmi saytında məlumat verilib.
Məlumat kapsulu Yaponiyanın özəl “Ispace” şirkətinin “Hakuto-R” avtomatik modulunun göyərtəsində yerləşdiriləcək.
UNESСO-dan verilən məlumata görə, bu arxiv qlobal fəlakət baş verərsə, bəşəriyyətlə bağlı bəzi məlumatların saxlanılmasına kömək edəcək.
“Ispace”in ilk Aya eniş aparatı “Hakuto-R” 2022-ci ilin dekabrında şirkətin pilot missiyasının bir hissəsi olaraq buraxılıb. 25 aprel 2023-cü ildə Aya eniş cəhdi zamanı cihaz bort kompüterindəki xəta səbəbindən qəzaya uğrayıb.
“Ispace”in Ay səthinə çıxmaq üçün növbəti cəhdi 2024-cü ilin qışına planlaşdırılıb. Yeni “Hakuto-R” modeli ilə birlikdə Yerin peykinə kiçik bir lunoxod göndəriləcək.
“Ispace” artıq 2026-cı ildə baş tutacaq üçüncü Ay missiyasını planlaşdırır. Bu zaman 500 kiloqrama qədər faydalı yük daşıya bilən daha böyük və müasir “Apex 1.0 “modulundan istifadə ediləcək.

ЮНЕСКО отправит на Луну капсулу с 275 языками Земли » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Организация Объединенных Наций по вопросам образования, науки и культуры (ЮНЕСКО) намерена сохранить на Луне информацию о 275 языках Земли, наряду со знаниями о другом культурном достоянии нашей планеты. Капсулу с данными поместят на борт японского автоматического модуля Hakuto-R частной японской компании Ispace. Об этом сообщается на официальном сайте организации.
В ЮНЕСКО отметили, что этот архив поможет сберечь часть информации о человечестве в случае глобальной катастрофы.
Первый лунный посадочный модуль Ispace Hakuto-R был запущен в рамках пилотной миссии компании в декабре 2022 года. При попытке прилунения 25 апреля 2023 года аппарат разбился из-за ошибки в бортовом компьютере. Следующая попытка Ispace по достижению лунной поверхности запланирована на конец 2024 года. Вместе с новой моделью Hakuto-R к спутнику Земли отправится небольшой луноход.
Ispace уже планирует третью лунную миссию, которая должна состояться в 2026 году. В ней задействуют более крупный и современный модуль Apex 1.0, способный нести до 500 кг полезной нагрузки.