Bakıda çoxmərtəbəli binaların zəlzələyə davamlılığı müntəzəm monitorinq ediləcək » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Bakıda çoxmərtəbəli binaların zəlzələyə davamlılığı müntəzəm monitorinq ediləcək
Bakıda yüksək mərtəbəli binaların zəlzələyə davamlığının müntəzəm monitorinqi ilə bağlı layihə hazırlanıb.
Bunu Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin Zəlzələ mühəndisliyi elmi-tədqiqat Mərkəzinin direktoru Azər Qasımzadə Bakıda keçirilən Katastrofik Risklərə Qarşı Dayanıqlı Maliyyə Sistemi Konfransında bildirib.
Onun sözlərinə görə, sığorta şirkətləri həmin binalardakı mənzilləri sığorta edərkən monitorinqin nəticələrini nəzərə alacaqlar.
A. Qasımzadə bildirib ki, zəlzələ baş verdiyi zaman böyük risk daşıyan binaların qiymətləndirilməsi aparılıb:
"Bu hesablama ən son 2000-ci ildə baş verən böyük zəlzələ zamanı zədələnmiş binalara əsasən hazırlanıb. Həmin zəlzələ zamanı zədə alan binaların 25 %-i dəmir-beton panelli binalar, 70 %-i daş binalar, 5 %-i isə yığma daş konstruksiyalı binalar idi”.

В Баку будет проводиться регулярный мониторинг сейсмостойкости многоэтажных зданий » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
В Баку будет проводиться регулярный мониторинг сейсмостойкости многоэтажных зданий
Разработан проект по регулярному мониторингу сейсмостойкости многоэтажных зданий в Баку.
Об этом сказал директор Научно-исследовательского центра сейсмической инженерии Азербайджанского университета архитектуры и строительства Азер Гасымзаде на конференции "Устойчивость финансовой системы к катастрофическим рискам" в Баку.
По его словам, страховые компании будут учитывать результаты мониторинга при страховании квартир в этих зданиях.
Гасымзаде отметил, что была проведена оценка зданий, имеющих высокий риск обрушения при землетрясениях, в частности, поврежденных во время последнего сильного землетрясения в 2000 году: "Выявлено, что 25% из них построены из железобетоных панелей, 70% - это каменные дома, а 5% - каменные дома сборной конструкции”.