Yüksək bal toplayan abituriyentlərin sayının çox olması subbakalavrların şansını azaldıb - VİDEO » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Yüksək bal toplayan abituriyentlərin sayının çox olması subbakalavrların şansını azaldıb - VİDEO
Yüksək bal toplayan abituriyentlərin sayının çox olması subbakalavrların şansını azaldıb.
Xezerxeber.az-ın məlumatına görə, bu il tələbə olmaq istəyən abituriyentlərin sayı 85 mindən çoxdur.
Bu göstərici ötən illə müqayisədə beş min nəfər artıb.
Təhsil eksperti Kamran Əsədov bildirib ki, subbakalavrların ali məktəblərə qəbulu ilə bağlı yanaşma düzgün deyil.
Onun sözlərinə görə, bəzi ixtisaslar üzrə məhdudiyyətlər aradan qaldırılmalıdır.
Ekspert qeyd edib ki, hər il təxminən 20 minə yaxın şəxs kolleci bitirsə də, onlardan cəmi altı mini universitetlərə qəbul imkanı qazanır.
Kamran Əsədov onu da əlavə edib ki, subbakalavrlar üçün ali təhsil müəssisələrində xüsusi plan yerlərinin ayrılmasına ehtiyac var. Çünki kolleci bitirən tələbələrin əksəriyyəti sonradan iş tapmaqda ciddi çətinliklərlə üzləşirlər.

Из-за большого числа набравших высокие баллы абитуриентов снизились шансы суббакалавров - ВИДЕО » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Из-за большого числа набравших высокие баллы абитуриентов снизились шансы суббакалавров - ВИДЕО
Из-за большого количества абитуриентов, набравших высокие баллы, снизились шансы суббакалавров (выпускников средних специальных учебных заведений - ред.).
Как сообщает хezerxeber.az, в текущем году число абитуриентов, желающих стать студентами, превышает 85 000. По сравнению с прошлым годом данный показатель вырос на 5 000.
По словам эксперта в сфере образования Кямрана Асадова, подход к приему суббакалавров в вузы является неправильным. По его словам, необходимо устранить ограничения по ряду специальностей.
Специалист добавил, что, хотя ежегодно колледжи оканчивают около 20 000 человек, только 6 000 из них удается поступить в высшие учебные заведения. К.Асадов также подчеркнул, что в вузах нужно выделить специальные плановые места для суббакалавров, потому что большинство выпускников колледжей не могут найти работу после завершения образования.