Yağışdan sonra güclü külək əsəcək
Bunu Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin (ETSN) Milli Hidrometeorologiya Departamentinin direktoru Umayra Tağıyeva deyib.
O qeyd edib ki, düşən yağıntının miqdarı Zabratda 6 mm (aylıq normanın 98%-i), Bakıda 4 mm (aylıq normanın 66%-i), Maştağada 4 mm (aylıq normanın 52%-i), Binədə 3 mm (aylıq normanın 49%-i), Çilov adasında 2 mm, Sumqayıt, Pirallahı, Neft Daşlarında 1 mm olub. Digər ərazilərdə, əsasən, zəif yağış qeydə alınıb.
U.Tağıyeva əlavə edib ki, Lerikdə 4 mm, İmişli və Mərəzədə 3 mm, Qazıməmməddə və Xaltanda 2 mm, Sabirabad, Cəfərxan, Yardımlı, Kişçay (Şəki), Sarıbaş, Şahdağ, Şabran, Oğuz, Zaqatala, Şəki, Altıağac, Xaçmaz və Qubada 1 mm olub:
“Havanın temperaturu iqlim normasından 2-4 dərəcə aşağıdır. Avqustun 10-da hava mülayim isti keçəcək, yağmursuz hava şəraiti gözlənilir, zəif cənub-şərq küləyi əsəcək. Bakıda temperatur 35 dərəcəyədək yüksələcək.
Avqustun 11-də isə yenidən güclü şimal-qərb küləyi gözlənilir. Küləyin sürətinin 15-20 m/s, arabir 23-28 m/s, yarımadanın bəzi yerlərində arabir 30-35 m/s-dək çatacağı proqnozlaşdırılır.
Gözlənilən güclü küləklə əlaqədar əhaliyə diqqətli olmağı tövsiyə edirik. Avqustun 11-də hava sərin keçəcək, temperatur 27 dərəcəyə yaxın olacaq”.скачать dle 11.3

Завтра в Баку ожидается сильный ветер
Об этом сообщила директор Национального департамента гидрометеорологии Министерства экологии и природных ресурсов Умайра Тагиева.
Количество выпавших осадков составило в Забрате 6 мм (98% месячной нормы), в Баку - 4 мм (66%), в Маштаге - 4 мм (52%), в Бина - 3 мм (49%), на острове Чилов - 2 мм, в Сумгайыте, Пираллахы, на Нефтяных камнях - 1 мм. На других территориях осадки были незначительными.
У.Тагиева отметила, что в Лерике выпало 4 мм осадков, в Имишли и Маразах - 3 мм, Газымамеде и Халтане - 2 мм, в Сабирабаде, Джафархане, Ярдымлы, Кишчае (Шеки), Сарыбаше, Шабране, Огузе, Загатале, Шеки, Алтыагадже, Хачмазе и Гуюе - 1 мм.
«Температура воздуха сегодня на 2-4 градуса ниже климатической нормы. 10 августа погода будет умеренно жаркой, осадков не ожидается, будет дуть слабый юго-восточный ветер. В Баку температура воздуха повысится до 35 градусов.
11 августа снова ожидается сильный северо-западный ветер. Скорость ветра может достигать 15-20 м/с, временами 23-28 м/с, в некоторых частях полуострова порывы могут достигать скорости 30-35 м/с.
В связи с ожидаемым сильным ветром мы рекомендуем населению быть внимательными. 11 августа будет прохладно, температура составит 27 градусов», - добавила директор департамента.