24.06.2019 17:48 4 141
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin (SOCAR) prezidenti Rövnəq Abdullayev Ukrayna Milli İnvestisiya Şurasının üzvü seçilib.
Ukrayna Prezidenti Vladimir Zelenski bununla bağlı müvafiq fərman imzalayıb.
Şuraya Ukrayna Prezidentinin özü rəhbərlik edəcək. “Xalqın xidmətçisi” partiyasından deputatlığa namizəd, beynəlxalq “Template Monster” IT şirkətinin həmtəsisçisi David Araxamiya Şuranın katibi təyin edilib.
İnvestisiya Şurasına Prezident Administrasiyası rəhbərinin müavinləri Aleksey Qonçaruk və Vadim Pristayko, prezidentin köməkçisi Andrey Yermak və müşaviri Oleq Ustenko daxil olublar.
Razılıq əsasında Şuraya Ukrayna və xarici təşkilatların, işgüzar dairələrin nümayəndələri, sərmayələrin cəlb edilməsi, sahibkarlığın inkişafı məsələləri üzrə ekspertlər, iqtisadiyyat və maliyyə sahəsində mütəxəssislər daxildirlər.
Məsələn, Şuraya “Sumitomo Согр” şirkətlər qrupunun Baş direktoru Kuniharu Nakamura və “Marubeni Corporation” Direktorlar Şurasının sədri Fumiya Kokubu (hər ikisi Yaponiya), “Posco Daewoo Corporation”ın Baş direktoru Kim Yanq-Sanq (Koreya), “DP World” şirkətlər qrupunun Baş direktoru Sultan Əhməd bin Sulayem (BƏƏ), “Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.”-nin İdarə Heyətinin sədri Əhməd Akça (Türkiyə) və SOCAR-ın prezidenti Rövnəq Abdullayev daxil olublar.скачать dle 11.3

Ровнаг Абдуллаев вошел в состав Национального инвестсовета Украины
Возглавит совет сам В.Зеленский. Секретарем назначен Давид Арахамия - кандидат в депутаты от партии «Слуга народа», соучредитель международной IT-компании Template Monster.
Также в инвестиционный совет вошли заместители главы администрации президента Алексей Гончарук и Вадим Пристайко, помощник президента Андрей Ермак, советник президента Олег Устенко.
По согласию в совет входят представители украинских и иностранных организаций и компаний, деловых кругов, эксперты по вопросам привлечения инвестиций, развития предпринимательства, специалисты в области экономики, финансов.
Например, туда вошли: гендиректор группы компаний Sumitomo Соrp. Кунихару Накамура (Япония) и председатель совета директоров Marubeni Corporation Фумия Кокубу (Япония), гендиректор Posco Daewoo Corporation Ким Янг-Санг (Корея), гендиректор группы компаний DP World Султан Ахмед Бин Сулайем (ОАЭ), глава правления компании Turkcell Iletisim Hizmetleri A.S. Ахмет Акча (Турция).