Azərbaycanda “Pensiya Amnistiyası”nın verilməsi təklif olunur
Bu ildən “Əmək pensiyaları haqqında” Qanuna edilən dəyişiklilərə görə, 2006-cı ilin əvvəlindən, yəni fərdi uçot sistemi tətbiq olunandan sonra 2018-ci il iyulun 1-dək fərdi hesabında toplanan məbləğdən asılı olmayaraq, pensiya kapitalı qeydə alınıbsa, 2006-cı ilədək 25 il sosial sığorta stajı hesablanır. Yəni əgər vətəndaşın ötən ilin ikinci yarısınadək fərdi hesabında hər hansı bir vəsait olubsa, o, 25 illik pensiya stajı ilə pensiyaya çıxır.
Bu fikirləri iqtisadçı ekspert Vüqar Bayramov sosial şəbəkədə yazıb.
Onun sözlərinə görə, bu yaxşıdır, amma heç də bütün yaşlı insanların pensiya almasına imkan vermir.
“Məsələ ondadır ki, elə vətəndaşlarımız var, onların 2006-cı ilədək 25 deyil, daha az, məsələn 22 il iş stajı olub və 2006-cı ildən sonra yığımı da olmayıb.
Qaydalara əsasən, belə vətəndaşlarımızın əmək pensiyası almaq hüquqları yoxdur. Qeyd edim ki, son zamanlar bu məsələ ilə bağlı bizə çoxlu sayda müraciətlər olunur. Vətəndaş 2006-cı ilədək hətta 24 il işləyib, amma sonradan əmək müqaviləsi olmadığı üçün yığım edə bilməyib və indi pensiya yaşı çatsa da, pensiya ala bilmir. Yalnız 67 yaşı tamam olan zaman sosial müavinət alacaq.
O isə minimum əmək pensiyası ilə müqayisədə kiçik məbləğdir. Bütün bu müraciətləri nəzərə alaraq biz “Pensiya Amnistiyası”nın verilməsini təklif edirik. Yəni əgər vətəndaşın 2006-cı ilədək müəyyən iş ştajı olubsa və hətta 2006-cı ildən sonra onun fərdi hesabında heç bir yığım olmayıbsa, onun pensiya yaşı çatan zaman minimum pensiya məbləği ilə təmin olunmasına ehtiyac var.
Bu yaş qrupunda olan insanların sosial təminata daha çox ehtiyacının olduğunu nəzərə aldıqda belə amnistiyanın verilməsi çox vacibdir”, - ekspert qeyd edib.скачать dle 11.3

Эксперт предлагает объявить «пенсионную амнистию»
В Азербайджане предлагается ввести «пенсионную амнистию». С таким предложением выступил экономический эксперт Вугар Байрамов.
Эксперт отметил, что согласно изменениям в закон «О трудовых пенсиях», вступивших в силу в этом году, вне зависимости от суммы, накопленной на индивидуальных счетах до 1 июля 2018 года, при наличии пенсионного капитала, начисляется 25-летний стаж социального страхования до 2006 года. То есть, если у гражданина были средства на индивидуальном счету до второй половины прошлого года, он выходит на пенсию с 25-летним пенсионным стажем.
По его словам, данный шаг является положительным, но это вовсе не означает, что все пожилые люди будут получать пенсию.
«Дело в том, что у нас есть граждане, у которых стаж до 2006 года меньше 25 лет, например, 22 года, и у которых не было пенсионных накоплений с 2006 года.
Согласно правилам, такие граждане не имеют права на получение трудовой пенсии. Отмечу, что в последнее время к нам поступают многочисленные обращения по этому поводу. Гражданин мог проработать даже 24 года до 2006 года, но затем из-за отсутствия трудового договора не имел накоплений, а теперь, достигнув пенсионного возраста, не может получать пенсию. Только по достижении 67-летнего возраста он будет получать социальное пособие, сумма которого ниже, чем минимальный размер трудовой пенсии. С учетом всех этих обращений мы предлагаем ввести «пенсионную амнистию». То есть если гражданин имел определенный трудовой стаж до 2006 года и даже если после 2006 года он не имел пенсионных накоплений, то по достижении пенсионного возраста он все равно будет получать минимальную пенсию.
С учетом того, что люди этой возрастной группы больше нуждаются в социальном обеспечении, предоставление такой амнистии очень важно», - отметил эксперт.скачать dle 11.3