Elmar Məmmədyarov Argentina Milli Konqresinin Deputatlar Palatasının sədri ilə görüşüb
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Argentina Milli Konqresinin Deputatlar Palatasının sədri Emilio Monzo ilə görüşüb.
Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat xidmətindən verilən məlumata görə, E.Monzo səmimi qarşılanmaya görə təşəkkürünü bildirməklə, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən qəbul edildiyini və Milli Məclisin sədri ilə görüşün keçirildiyini qeyd edərək, iki ölkə arasında əməkdaşlığın inkişafı baxımından faydalı müzakirələrin aparıldığını vurğulayıb.
Görüş zamanı Azərbaycan ilə Argentina arasında əlaqələrin cari vəziyyətindən razılıq ifadə olunub. Tərəflər iki ölkə arasında həyata keçirilən yüksək səviyyəli rəsmilərin qarşılıqlı səfərlərini münasibətlərin inkişaf etdirilməsi baxımından önəmini xüsusilə vurğulayıblar.
E.Məmmədyarov 2019-cu ilin martında Argentinaya səfərini qeyd edərək səfər çərçivəsində keçirilmiş faydalı görüşləri və bir çox sahələr üzrə inkişaf etməkdə olan ikitərəfli münasibətləri qeyd edib.
Ölkələr arasında əlaqələrin inkişafı baxımından parlament diplomatiyasının önəmli rol oynadığı qarşı tərəfin diqqətinə çatdıran nazir səfərin iki ölkə arasında olan münasibətlərin inkişafına müsbət töhfə verəcəyinə ümidvar olduğunu bildirib.
E.Monzo E.Məmmədyarovun Argentinaya son səfərini və onunla keçirilmiş görüşü məmnunluqla xatırlayıb və hazırkı səfərinin Azərbaycanı daha yaxından tanımaq üçün əlverişli imkan yaratdığını qeyd edib.
Görüş zamanı tərəflər həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər ətrafında müzakirələr aparıblar.//report.azскачать dle 11.3

Эльмар Мамедъяров встретился с председателем Палаты депутатов Национального конгресса Аргентины
Министр иностранных дел Азербайджана Эльмар Мамедъяров встретился с председателем Палаты депутатов Национального конгресса Аргентины Эмилио Монзо.
Как передаёт Median.Az со ссылкой на Министерство иностранных дел Азербайджана, Э.Монзо, выразив благодарность за искренний приём, отметил встречи, проведённые с Президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и председателем Милли Меджлиса Азербайджана, и подчеркнул плодотворный обмен мнениями с точки зрения развития сотрудничества между двумя странами.
В ходе встречи стороны выразили удовлетворение нынешним состоянием отношений между Азербайджаном и Аргентиной. Стороны подчеркнули важность взаимных визитов высокопоставленных чиновников между двумя странами с точки зрения развития отношений.
Э.Мамедъяров отметил свой недавний визит в Аргентину в марте 2019 года и отметил плодотворные встречи, проведённые в ходе визита, а также развитие двусторонних отношений в различных областях.
Отметив важную роль, которую парламентская дипломатия играет в развитии отношений, Э.Мамедъяров выразил надежду, что нынешний визит будет способствовать развитию отношений между двумя странами.
Э.Монзо высоко оценил недавний визит министра Э.Мамедъярова в Аргентину и состоявшуюся двустороннюю встречу, и отметил, что его нынешний визит предоставил хорошую возможность поближе познакомиться с Азербайджаном.
На встрече стороны также обменялись мнениями по вопросам, представляющим взаимный интерес.скачать dle 11.3