ABŞ Azərbaycan və Ermənistan XİN rəhbərlərini Vaşinqtona dəvət etdi
ABŞ Dağlıq Qarbağ münaqişəsinin nizamlanması üzrə Azərbaycan və Ermənistan xarici işlər nazirlərinin növbəti görüşünün Vaşinqtonda keçirilməsini təklif edib.
“RİA Novosti”nin məlumatına görə, bu barədə Azərbaycan XİN rəhbəri Elmar Məmmədyarov açıqlama verib.
“Azərbaycan və Ermənistan XİN rəhbərləri arasında sonuncu görüş həmkarım Sergey Lavrovun təşəbbüsü ilə Moskvada baş tutub. Rusiya ilə birlikdə səylər iki qat-üç qat artırılsa, münaqişənin nizamlanmasında irəliləyişə ümid etmək olar. Ötən gün ABŞ-dan Vaşinqtona səfərlə bağlı dəvət gəldi.
Dövlət katibi münaqişənin nizamlanmasında irəliləyişə nail olmaq üçün şəxsən öz səylərini göstərmək niyyətindədir”, - deyə Məmmədyarov Varşavada keçirdiyi brifinqdə bildirib.скачать dle 11.3

США предложили обсудить Карабах в Вашингтоне
США предложили провести в Вашингтоне очередную встречу глав МИД Азербайджана и Армении по урегулированию карабахского конфликта.
Как передаёт Median.Az со ссылкой на РИА Новости, об этом заявил глава МИД Азербайджана Эльмар Мамедъяров.
«Последняя встреча глав МИД Азербайджана и Армении прошла в Москве по инициативе моего российского коллеги Сергея Лаврова. При двукратном-трехкратном увеличении усилий совместно с Россией можно надеяться на продвижения в урегулировании конфликта.
Вчера было получено приглашение от США посетить Вашингтон, где госсекретарь также придаст собственные усилия для достижения прорыва в разрешении конфликта», - сказал Э.Мамедъяров на брифинге в Варшаве.
Отметим, что 15 апреля в Москве состоялась трехсторонняя встреча глав МИД России, Азербайджана и Армении по урегулированию карабахского конфликта. По итогам встречи было принято совместное заявление.скачать dle 11.3