Novruz Məmmədov parlamentdə ilk hesabatını verir
Belə ki, 11 aprel 2018-ci il tarixli prezident seçkilərindən cəmi 10 gün sonra - aprel ayının 21-də parlamentin xüsusi iclasında prezident İlham Əliyevin təqdimatı ilə N.Məmmədovun baş nazir vəzifəsinə namizədliyinin təsdiqlənməsi məsələsinə baxılmış və onun namizədliyi millət vəkilləri tərəfindən razılıqla qarşılanaraq təsdiqlənmişdi.
Ölkə prezidentinin həmin gün və 23 aprel tarixli sərəncamları ilə N.Məmmədovun rəhbərliyi altında hökumətin yeni tərkibi formalaşdırılaraq başa çatdırılmışdı.
Qeyd edək ki, yeni hökumət üzvləri arasında bir neçə sabiq millət vəkili də var.
Milli Məclisin Sosial siyasət komitəsinin sədri Hadi Rəcəbli Oxu.Az-a qısa açıqlamasında hökumətin hesabatını və baş nazirin fəaliyyətini müsbət qiymətləndirdiyini bildirib.
O qeyd edib ki, xüsusilə, sosial müdafiə sistemində ötən ilin yekunları ilə bağlı büdcənin bütöv təsnifatını - oradakı bütün məqamları müsbət qiymətləndirir.
Onun sözlərinə görə, eyni zamanda, 2019-cu il üçün büdcə müzakirəsi aparılanda həm komitə, həm də plenar iclasda deputatlar hökumətin bir sıra məsələlərə diqqətini cəlb edib.
“Həmin məsələlərin bəziləri ölkə prezidenti tərəfindən həll olundu. O da sosial müdafiə sahəsi ilə bağlı atılan addımlardır. Bəli, baş nazir Novruz Məmmədov ilk dəfə Milli Məclisdə hesabat verəcək. Novruz Məmmədov baş nazir statusu çərçivəsində addımlar atır, cənab prezidentimizin sosial müdafiə sistemi istiqamətində etdiyi islahatların icrası ilə məşğuldur.
O, icraçı olaraq, ölkə prezidentinin tapşırıqlarını yerinə yetirir. Eyni zamanda, bəzi problemlər də mövcuddur. Hökumət, iş olan yerdə problemlər də var. O problemlərin də aradan qaldırılması üçün vaxtaşırı işlər görülür”, - deyə, H.Rəcəbli sözlərinə əlavə edib.

Новруз Мамедов впервые отчитался перед парламентом
Напомним, что через 10 дней после президентских выборов 11 апреля 2018 года на специальном заседании парламента 21 апреля кандидатура Н.Мамедова на пост премьер-министра, выдвинутая Ильхамом Алиевым, была одобрена и утверждена депутатами.
Распоряжениями Президента страны был сформирован новый состав правительства под руководством Н.Мамедова.
Председатель комитета Милли меджлиса по труду и социальной политике Хады Раджабли положительно оценил отчет правительства и деятельность премьер-министра.
По его словам, во время обсуждения бюджета на 2019 год на пленарных заседаниях депутаты привлекли внимание правительства к ряду вопросов:
«Многие из этих вопросов были решены Президентом. Речь идет о предпринятых шагах в области социальной защиты. Н.Мамедов в статусе премьер-министра принимает соответствующие меры, претворяет в жизнь реформы Президента по социальной защите, исполняет поручения главы государства».
С отчетом выступил премьер-министр Новруз Мамедов.
Отметим, что это первый отчет Н.Мамедова в парламенте в качестве премьера.