Prezidentin təltif etdiyi şəhid leytenant bir batalyonu xilas edibmiş
Onlardan biri də ölümündən sonra “İgidliyə görə” medalı ilə təltif olunmuş leytenant Xudiyev Vilayət Yunus oğludur.
1958-ci il sentyabrın 14-də Qazaxda anadan olan Vilayət Xudiyev səkkizillik məktəbi bitirdikdən sonra Bakıda uçot-iqtisadiyyat kursunu başa vurub, təhsilini Politexnik Texnikumunda davam etdirib.
V.Xudiyev 1979-1981-ci illərdə Soçidə hərbi xidmətdə olub. Dövlət Aqrar Sənaye Nazirliyində işlədiyi müddətdə hərbi komissarlıq tərəfindən ona xüsusi tapşırıq verilib.
O, xüsusi təyinatlı desant zabit qrupları yaratmaq məqsədilə batalyon komandiri təyin edilərək Ağdərə rayonunun Drambon kəndinə göndərilib. V.Xudiyev Qarabağ uğrunda döyüşlərdə xüsusi bacarıq göstərib.
O, bütöv bir batalyonu qanlı döyüşdə ağır itkilərdən xilas etsə də, özü 1992-ci il oktyabrın 8-də qəhrəmancasına həlak olub. Hərbi qulluqçunun ölüm şəhadətnaməsi 1992-ci il oktyabrın 14-də verilib.
Şair-publisist Fəridə Ləmanın 1995-ci ildə çapdan çıxan “Qazax mahalının şəhidləri” kitabında şəhid haqqında ətraflı məlumat verilib.

07.03.2019 15:55 3 993
В.Худиев, родившийся в Газахе 14 сентября 1958 года, окончил восьмилетнюю школу, затем курсы бухгалтерского учета и экономики в Баку и продолжил образование в Политехническом техникуме.
В.Худиев проходил военную службу в Сочи в 1979-1981 гг. Во время его работы в Министерстве государственной аграрной промышленности ему было дано специальное назначение военным комиссариатом. Он был назначен командиром батальона и отправлен в деревню Драмбон Агдеринского с целью формирования групп офицеров-десантников.
В.Худиев проявил особые навыки в боях за Карабах. Он спас целый батальон от тяжелых потерь в кровопролитных боях, но сам героически погиб 8 октября 1992 года. Свидетельство о смерти военнослужащего было выдано 14 октября 1992 года.
О нем подробно написано в книге поэта-публициста Фариды Ляман «Шехиды Газахского района», опубликованной в 1995 году.