Əlillərə də verilən təqaüdlər artırılacaq
Prezident İlham Əliyevin bu gün imzaladığı sərəncamla əlillərə verilən təqaüdlərin məbləği artırılır.
Sərəncamda müharibə əlillərinə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin təqaüdünün məbləğinin I qrup əlilliyə görə 250 manata, II qrup əlilliyə görə 230 manata, III qrup əlilliyə görə 210 manata çatdırılmasının nəzərdə tutulduğu qeyd olunub.
Əlillik ümumi xəstəlik, hərbi xidmət dövründə xəstələnmə, əmək zədəsi və peşə xəstəliyi, hərbi əməliyyatlar keçirilən zonada olmaqla əlaqədar, Çernobıl AES-də qəzanın ləğvi ilə əlaqədar səbəblərdən baş verdikdə I qrup əlilliyə görə sosial müavinət alanlara Azərbaycan Respublikası Prezidentinin təqaüdünün əmək pensiyası almaq hüququ olan I qrup əlillərə (gözdən əlillər istisna olmaqla) şamil olunması və məbləğinin 100 manata çatdırılması nəzərdə tutulur.
Bundan başqa, I qrup əlilliyə görə sosial müavinətlərin məbləği 150 manata, II qrup əlilliyə görə 130 manata, III qrup əlilliyə görə isə 110 manata çatdırılacaq.
Qeyd edək ki, prezident İlham Əliyev əhalinin sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi sahəsində əlavə tədbirlər haqqında Sərəncam imzalayıb.
Sərəncamda Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinə normativ hüquqi aktların layihələrini on beş gün müddətində hazırlayıb Prezidentə təqdim etmək tapşırılıb.скачать dle 11.3

В Азербайджане увеличится размер пособий для инвалидов
Размер пособий, выплачиваемых инвалидам, увеличится согласно распоряжению, подписанному сегодня Президентом Ильхамом Алиевым.
В распоряжении отмечено, что размер президентских пособий инвалидам войны I группы увеличится до 250 манатов, II группы - до 230 манатов, III группы - до 210 манатов.
Пенсия Президента Азербайджана для инвалидов I группы, имеющих право на трудовую пенсию и получающих соцпособие по инвалидности по общим болезням, а также в связи с пребыванием в зоне военных операций, за трудовые травмы и профессиональные болезни, по причине ликвидации последствий аварии на Чернобыльской АЭС (за исключением инвалидов по зрению) будет увеличена до 100 манатов.
Кроме того, увеличится размер социальных выплат по инвалидности I группы до 150 манатов, II группы - до 130 манатов, III группы - до 110 манатов.
Отметим, что Президент подписал распоряжение о дополнительных мерах в сфере усиления социальной защиты населения.
Согласно распоряжению, Министерству труда и социальной защиты населения поручено на основе нормативно-правовых актов в течение 15 дней подготовить проекты и представить Президенту страны.скачать dle 11.3