Nazir: Obyektlərdə milyonlarla manat vergidən yayınma halı aşkarlanıb
Vergi və sahibkar münasibətləri təmiz səhifədən başlamalıdır. Bu gün dövlət-biznes münasibətlərində yeni bir mərhələ start götürüb. Vergi qanunvericiliyində ciddi dəyişikliklər edilib.
Bunu vergilər naziri Mikayıl Cabbarov bu gün keçirilən “Vergilər. Şəffaflıq. İnkişaf” mövzusunda konfransda söyləyib.
Nazirin sözlərinə görə, 2019-cu ildə qarşıda duran hədəflərin mühüm bir hissəsi vergi sistemi ilə bağlıdır və verginin iqtisadi tənzimləmədə rolu artıb.
“Şəffaflığın təmin edilməsi istiqamətində yeni yanaşmalar işgüzar mühitdə yeni gözləntilər yaradır. Bu transformasiya dərhal baş vermədi və təbii ki, zaman tələb olunurdu”, - deyən Mikayıl Cabbarov ədalətli biznes mühitinin yaradılması üçün səylərin gücləndiyini vurğulayıb.
“Elə bir vəziyyət yaranmışdı ki, intizamlı işləmək istəyən şirkətlər bazar paylarını itirməklə üzləşirdilər. Kölgə iqtisadiyyatı, uçotun olmaması vəziyyəti pisləşdirmişdi. 2018-ci ildə kölgə iqtisadiyyatımın səviyyəsinin azaldılması üçün uçot sistemi ilə bağlı işlərimiz bəzən müqavimətlə və bir günlük şirkətlərin yaradılması halları ilə belə qarşılaşdı. Bunların aradan qaldırılması üçün görülən işlər artıq öz müsbət nəticəsini verməyə başlayıb. Şəffaflıq iqtisadiyyatı rəqabətqabiliyyətli edir, ona görə də haqsız rəqabətin qarşısının alınması üçün lazım olan addımları atırıq”.
Nazir bildirib ki, hökumətin qarşısında iki yol olub: vergi yükünün artırılması yolu ilə daxilolmaları yüksəltmək və ya vergi yükünün azaldılması ilə kölgə iqtisadiyyatında qalan subyektləri dövriyyəyə cəlb etmək.
Azərbaycan hökuməti isə bu iki ssenaridən ikincini seçib. 2019-cu ildə kölgə iqtisadiyyatının aradan qaldırılması istiqamətində işlərin davam edəcəyini qeyd edən nazir 2018-ci ildə aparılan yoxlama zamanı ortaya çıxan rəqəmləri açıqlayıb:
“İri topdansatış obyektlərində 930 milyon manat, şəbəkə marketlərdə 122 milyon manat, özəl tibb müəssisələrində 230 milyon manat vəsaitin dövlət büdcəsindən yayındırılma halı aşkarlanıb. Bunlar hələ vergi yoxlamasına cəlb edilənlərdir”.
M.Cabbarovun fikrincə, 2019-cu ildə bəyan edilən dövriyyələrin sayı və daxilolmaların həcmi artıb:
“Sənədləşməni tam yoluna qoya bilsək, iqtisadiyyatın ağarması baş verəcək, bu isə ədalətli biznes mühiti yaradacaq”.

Министр: Выявлено уклонение от уплаты налогов на миллионы манатов
Отношения между налоговыми органами и собственниками нужно начать с чистого листа. Сегодня начался новый этап в отношениях государство-бизнес. Произошли серьезные изменения в налоговом законодательстве.
Как передаёт Median.Az со ссылкой на oxu.az, об этом заявил на прошедшей сегодня конференции «Налоги. Прозрачность. Развитие» министр налогов Азербайджана Микаил Джаббаров.
По словам министра, большая часть стоящих в 2019 году вызовов связана с налоговой системой, а роль налогов в регулировании экономики возросла.
«Новые подходы к обеспечению прозрачности породили новые ожидания делового пространства. Эта трансформация произошла не сразу и, конечно же, для этого требуется время», - сказал М.Джаббаров, подчеркнув важность увеличения усилий по созданию честного бизнес-пространства.
«Возникла такая ситуация, что компании, которые хотят работать на честной основе, столкнулись с потерей доли рынка. Теневая экономика, отсутствие полной отчетности ухудшили ситуацию. В 2018 году мы столкнулись с сопротивлением работам, связанным со сокращением уровня теневой экономики и создания компаний-однодневок. Работы, проводимые в этом направлении, уже начали давать положительные результаты. Прозрачная экономика - это конкурентоспособная экономика, поэтому были усилены шаги по профилактике недобросовестной конкуренции», - отметил М.Джаббаров.
Министр сообщил, что перед правительством два пути: повысить поступления с помощью увеличения объема налогов или путем снижения налогов привлечь к деятельности оставшихся в теневой экономике субъектов.
Как подчеркнул министр, азербайджанская власть из этих двух сценариев выбрала второй. Он отметил, что продолжаются работы по устранению теневой экономики, а также объявил о результатах проверок в 2018 году:
«Было выявлено уклонение больших объектов оптовой торговли от выплаты в государственный бюджет на 930 млн манатов, сетевых маркетов - на 122 млн манатов, частных медицинских учреждений - на 230 млн манатов. Налоговые проверки продолжаются».
По мнению М.Джаббарова, заявленные на 2019 год объем оборота и сумма поступлений увеличились:
«Будет проводиться полное документирование деятельности компании, начнем обеление экономики, и это создаст честную деловую среду».скачать dle 11.3