15.11.2018 12:23 5 465
İndi bütün ölkələrdə pensiya yaşı artırılır. Yəni, pensiya yaşını azaldan yoxdur. Artıq Avropa ölkələrində pensiya yaşı 67-69-a qaldırılıb.
Modern.az-a istinadən xəbər verir ki, bu sözləri əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Sahil Babayev deyib.
Nazir bildirib ki, normalda pensiya müddəti 12 il olmalıdır:
“Bu gün Azərbaycanda qadınların həyat dövrü 78 yaşdır. 78 yaş olduğuna görə, 65 yaşda pensiyaya çıxdıqda 13 il pensiya ala bilirlər. Ona görə də bu normaldır. Bunu azaltmağa və ya artırmağa ehtiyac yoxdur.
Pensiya məbləğinin artımı isə onunla bağlıdır ki, bu gün işləyənlər daha çox pul versinlər ki, onların pensiyası arta bilsin. Bu gün yığdığımız pul nəyə kifayət edirsə, hamısı pensiyaya yönləndirilir. Əgər işləyənlər 26 faiz yox, 50 faiz versə, pensiyalar iki dəfə artacaq”.
Xatırladaq ki, ötən gün Milli Məclisdəki büdcə müzakirələri zamanı pensiya yaşı ciddi müzakirə mövzusu olmuşdu. Deputat Vahid Əhmədov hökumətə çağırış edərək, pensiya yaşını 65-dən aşağı salmağa çağırmışdı.

Министр о вероятности изменения пенсионного возраста в Азербайджане
Во всех странах мира сегодня повышают пенсионный возраст. В частности, в европейских странах пенсионный возраст подняли до 67-69 лет. При этом обратной тенденции не наблюдается.
Как передает Median.Az со ссылкой на Modern.az, об этом сказал министр труда и социальной защиты населения Сахиль Бабаев.
Министр заявил, что, согласно установленным международным нормам, срок жизни на пенсии должен составлять 12 лет:
«Сегодня продолжительной жизни женщин в Азербайджане составляет 78 лет. Вышедшие на пенсию в 65 лет могут получать пенсию 13 лет. Поэтому все в пределах нормы. Не стоит повышать или понижать возраст.
На сегодняшний день работающие люди осуществлять больше выплат (по социальному страхованию - ред.), чтобы можно было поднять их пенсии. Если работающие люди будут платить не 26, а 50 процентов, их пенсии вырастут вдвое».
Накануне на заседании парламента серьезно обсуждался пенсионный возраст. Депутат Вахид Ахмедов обратился к правительству с призывом снизить пенсионный возраст до 65 лет.скачать dle 11.3