Nazir: Bütün növ pensiyalar artırılacaq
Bunu Milli Məclisdə (MM) jurnalistlərə açıqlamasında əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Sahil Babayev deyib.
Nazir bildirib ki, Azərbaycanda bütün pensiyalar faizlərlə indeksasiya edilərək artırılacaq.
Nazir sonra şəhid hərbi qulluqçularla bağlı yaranmış problemə toxunub və qeyd edib ki, əvvəllər birdəfəlik ödəmə almadıqları iddiası ilə narazılıq edən bir qrup vərəsəni qəbul edib, şəxsən dinləyib:
“Görüşdə qeyd etdim ki, müavinəti haqqı olan hər kəs alacaq. Amma hüquqi haqqı olmadan bunu tələb etmək düzgün deyil”.
Nazir qeyd edib ki, müavinət üçün müraciət edənlərin sənədləri düzgün olmalıdır:
“Bəziləri iddia edir ki, onların yerinə saxta imza çəkilib. Bu işi hüquq-mühafizə orqanları araşdırmalıdır. Onların böyük əksəriyyəti dediyimizlə razılaşır, amma kiçik bir qrup var ki, iddialarından geri çəkilmirlər.
Həmin insanlar deyirlər ki, bank ödənişinin kağızını verin, 26 il hansısa bank ödənişinin sənədi saxlanıla bilməz, qanuna görə bunun üçün beş il müddət nəzərdə tutulur, beş ildən sonra həmin sənədlər arxivə təhvil verilir və məhv edilir.
Razı olmayanlar hüquqi müstəvidə haqlarını tələb edə bilərlər. Onlar məhkəməyə müraciət edə bilər. Hər birimiz üçün müqəddəs olan şəhid adından manipulyasiya etmək düzgün deyil”.//oxu.azскачать dle 11.3

Министр пообещал поднять все виды пенсий
Как передаёт Median.Az со ссылкой на oxu.az, об этом в Милли меджлисе (парламент) Азербайджана сказал журналистам министр труда и социальной защиты Сахиль Бабаев.
По словам министра, в Азербайджане все пенсии будут проиндексированы и повышены.
Сахиль Бабаев также упомянул, что принял группу наследников военнослужащих-шехидов, заявляющих о неполучении единовременной выплаты, и лично выслушал их.
«На встрече я отметил, что каждый, кто заслужил, получит пособие. Но неверно требовать выплату, не имея на это юридического права».
Министр подчеркнул, что документы обратившихся за пособием должны быть в порядке:
«Некоторые утверждают, что за них поставили фальшивые подписи. Правоохранительные органы должны расследовать этот вопрос. Большинство из них соглашаются с нами, но есть небольшая группа, не отступающая от претензий.
Эти люди требуют банковский документ, который не может храниться в течение 26 лет. Согласно закону, для этого предусмотрен срок в 5 лет, после которого бумаги сдаются в архив и уничтожаются. Несогласные могут отстаивать свои права в юридической плоскости, могут обратиться в суд. Неправильно манипулировать священным для каждого из нас именем шехида».