Bu gün Heydər Əliyevin ilk dəfə prezident seçildiyi gündür
Bu gün Azərbaycan tarixində çox mühüm günlərdən biridir. 3 oktyabr mərhum dövlət başçımız Heydər Əliyevin 25 il öncə prezident seçildiyi və prezidentlik səlahiyyətlərinə tam başladığı gündür.
Bunu Milli Məclisin (MM) İnsan hüquqları komitəsinin oktyabrın 3-də keçirilən iclasında adıçəkilən komitənin sədri, vitse-spiker Bahar Muradova dilə gətirib.
B.Muradova xatırladıb ki, 1993-cü ilin məlum iyun hadisələri zamanı hakimiyyətə dəvət edilən H.Əliyev öncə Ali Sovertin sədri seçilib, iyun ayının 24-dən isə prezidentin səlahiyyətlərini icra edib:
“2003-cü ilin oktyabrın 15-də isə Azərbaycanda növbəti seçkilər keçirildi və alternativ əsaslarla keçirilən bu seçkilərdə İlham Əliyev Azərbaycan xalqının mütləq əksəriyyətinin səsini qazanaraq, Azərbaycan prezidenti seçildi və səlahiyyətlərinin icrasına başladı.
Həmin vaxtdan Azərbaycanda böyük inkişaf, dirçəliş mərhələsi başlandı. Azərbaycan Heydər Əliyevin müdrik və uzaqgörən daxili və xarici siyasət kursu nəticəsində dünyanın ən inkişaf etmiş ölkələri sırasına daxil oldu. Odur ki, bu gün onun ruhu qarşısında bir daha baş əyirəm”.скачать dle 11.3

Гейдар Алиев 25 лет назад был впервые избран президентом
Третье октября - один из важных дней в истории Азербайджана. Ровно 25 лет назад - 3 октября 1993 года ныне покойный Гейдар Алиев был избран президентом страны и приступил к исполнению своих обязанностей.
Об этом на заседании комитета по правам человека Милли меджлиса (парламент) Азербайджана сказала председатель комитета, вице-спикер Бахар Мурадова.
Б.Мурадова напомнила, что приглашенный к власти после известных июньских событий 1993 года Гейдар Алиев был сначала избран председателем Верховного совета, а с 24 июня исполнял обязанности президента:
«Третьего октября 1993 года в Азербайджане прошли очередные выборы на альтернативной основе, и на этих выборах большинство голосов азербайджанского народа получил Гейдар Алиев, он был избран президентом Азербайджана и приступил к исполнению своих обязанностей.
С тех пор в Азербайджане началось большое развитие, этап возрождения. Азербайджан стал одной из самых развитых стран в мире в результате мудрого и долгосрочного курса внутренней и внешней политики Гейдара Алиева. Поэтому я преклоняю перед ним голову».скачать dle 11.3