21.09.2018 12:39 6 940
Açılışda Beynəlxalq Cüdo Federasiyasının prezidenti Marius Vizer, Azərbaycan Cüdo Federasiyasının prezidenti Rövnəq Abdullayev, dövlət rəsmiləri, müxtəlif idman növləri üzrə beynəlxalq assosiasiyaların nümayəndələri, cüdo üzrə milli federasiyaların başçıları və digər şəxslər iştirak edəcəklər.
Açılış mərasimi rəsmi və bədii hissədən ibarət olacaq. Bədii hissənin əvvəlində qrafik video elementlərdən ibarət videoçarx təqdim olunacaq. Sonra Azərbaycan incəsənət xadimlərinin eksklüziv olaraq tədbir üçün hazırlanmış çıxışları baş tutacaq. Ardınca dünya şöhrətli italiyalı müğənni Al Bano konsert proqramı ilə çıxış edəcək.
İkinci yarış günündə qadınların fərdi mübarizəsində 52 kq, kişilərdə isə 66 kq çəki dərəcələri üzrə qaliblər müəyyənləşəcək. Azərbaycan millisini bu çəkilərdə müvafiq olaraq, Buyankişiq Purevsuren və Nicat Şıxəlizadə təmsil edəcəklər.
Hər iki idmançı mübarizəyə 1/32 final mərhələsindən başlayacaq.
Qadınlar
52 kq
1/32 final. Buyankişiq Purevsuren - Çelsi Gilz (Böyük Britaniya)
Kişilər
66 kq
1/32 final. Nicat Şıxəlizadə - Məhəmməd Abdelmavqud (Misir) / Brayan Çiminya (Zimbabve)
Qeyd edək ki, ilk yarış günündə Azərbaycan təmsilçilərindən 60 kq çəki dərəcəsindəki Kəramət Hüseynov 5-ci yeri tutub. Eyni çəkidəki Orxan Səfərov və 48 kq çəkidə yer alan Aişə Qurbanlı isə 1/8 finalda uduzub.//oxu.azскачать dle 11.3

21.09.2018 12:39 6 397
В церемонии открытия примут участие президент Международной федерации дзюдо Мариус Визер, президент Азербайджанской федерации дзюдо Ровнаг Абдуллаев, государственные лица, представители международных ассоциаций по различным видам спорта, главы национальных федераций по дзюдо и другие.
Церемония открытия будет состоять из официальной и художественной частей. В начале художественной части будет представлен видеоролик из графических видеоэлементов. Затем состоятся выступления деятелей искусств Азербайджана. Вслед за этим с концертной программой выступит всемирно известный итальянский певец Аль Бано.
Во второй день турнира будут определены победители среди женщин в весовой категории 52 кг и среди мужчин в категории 66 кг в индивидуальных соревнованиях. Азербайджан в этих весовых категориях представят соответственно Буянкишиг Пуревсурен и Ниджат Шихализаде.
Оба спортсмена стартуют со стадии 1/32 финала:
1/32 финала. Буянкишиг Пуревсурен - Челси Гилз (Великобритания)
66 кг
1/32 финала. Ниджат Шихализаде - Мухаммед Абделмавгуд (Египет) / Брайан Чиминья (Зимбабве)
В первый игровой день из представителей Азербайджана Карамат Гусейнов (60 кг) занял пятое место. Выступающий в той же весовой категории Орхан Сафаров и Айша Гурбанлы (48 кг) проиграли в 1/8 финала.//oxu.azскачать dle 11.3