14.09.2018 12:32 4 831
Asiya İnkişaf Bankı (AİB) 2019-2021-ci illərdə Azərbaycana öz kredit resurslarından 815 milyon dollar ayıracaq.
Bu barədə bankın üç illik biznes-planında qeyd edilir.
Bildirilir ki, göstərilən dövrdə AİB Azərbaycana üç kredit xətti açacaq.
Belə ki, 2019-cu ildə bank ölkəyə 250 milyon dollar, 2020-ci ildə 265 milyon dollar, 2021-ci ildə isə 300 milyon dollar kredit ayıracaq.
Bankın üç il müddətində ayıracağı bu kreditlər enerji sektorunda layihələrə, makroiqtisadi sabitliyin təmin edilməsinə və dövlət idarəetməsinin səmərəliliyinin artırılmasına yönəldiləcək.
AİB-in qiymətləndirmələrinə əsasən, 2019-2021-ci illərdə Azərbaycan hökuməti bank tərəfindən maliyyələşdirilən layihələri maliyyələşdirmək üçün 85 milyon dollar ayıracaq.
Bundan əlavə, 2019-2021-ci illərdə AİB Azərbaycana 1.5 milyon dollar məbləğində texniki yardım göstərməyi planlaşdırır.скачать dle 11.3

Азербайджану выделят 815 миллионов долларов
Азиатский банк развития (АБР) выделит Азербайджану 815 миллионов долларов США из своих кредитных ресурсов в 2019-2021 годах.
Jб этом говорится в трехлетнем бизнес-плане банка.
Отмечается, что за указанный период АБР откроет три кредитные линии для Азербайджана.
Таким образом, банк выделит стране 250 миллионов долларов в 2019 году, 265 миллионов долларов в 2020 году и 300 миллионов долларов в 2021 году.
Данные кредиты, выделяемые сроком на три года, будут направлены на реализацию проектов в энергетическом секторе, обеспечение макроэкономической стабильности и повышение эффективности государственного управления.
По оценкам АБР, в 2019-2021 годах правительство Азербайджана направит 85 млн долларов на финансируемые банком проекты.
Кроме того, в 2019-2021 годах АБР планирует предоставить Азербайджану техническую помощь в размере 1,5 млн долларов США.скачать dle 11.3