Sərhəddə ağır qəza: Azərbaycan hərbçisi həyatını itirdi - YENİLƏNİB
Azərbaycan Dövlət Sərhəd Xidməti (DSX) sərhəd-buraxılış məntəqəsində ölümlə nəticələnən hadisə ilə bağlı məlumat yayıb.
DSX-nin mətbuat mərkəzindənverilən məlumatda bildirilir ki, 2018-ci ilin sentyabr ayının 3-də saat 21:10 radələrində “Şıxlı” dövlət sərhədindən buraxılış məntəqəsinin rejim zonasında Azərbaycan Respublika­sının ərazisindən Gürcüstan istiqamətində hərəkət edən GG-415-YY GEO dövlət nömrə nişanlı yük nəqliyyat vasitəsinin sürücüsü, 1993-cü il təvəllüdlü Gürcüstan vətən­daşı Ajevanidze Levanın idarəetməni itirməsi nəticəsində nəqliyyat vasitəsi bu­raxılış məntəqəsinin darvazasını sındırıb və Dövlət Sərhəd Xidmətinin həmin yerdə xidmət aparan müddətdən artıq həqiqi hərbi xidmət hərbi qulluqçusu, 1994-cü il təvəllüdlü çavuş Süleymanov Ələnnur Xəlilulla oğlunu vurub.
Hərbi qulluqçu aldığı xəsarətlərdən vəfat edib, hadisə zamanı bir ədəd minik avtomobili əzilib və iki nəfər mülki şəxsə yüngül xəsarət yetirilib.
Ağır nəticələrə səbəb olan qəza hadisəsini törətmiş sürücü saxlanılıb və Qazax rayon polis şöbəsinə təhvil verilib. Hazırda hadisə ilə əlaqədar istintaq tədbirləri həyata keçirilir.
Sentyabrın 4-də Gürcüstanla sərhəddə yerləşən Qırmızı Körpü (Şıxlı) gömrük-sərhəd keçid məntəqəsində insan tələfatı ilə nəticələnən qəza hadisəsi baş verib.
Bu barədə Dövlət Gömrük Komitəsi və Dövlət Sərhəd Xidmətinin birgə məlumatında deyilir.
Məlumata görə, Gürcüstana “bitum” yükü aparan nəqliyyat vasitəsi gömrük nəzarəti zonasını tərk etdikdən sonra Gürcüstan ərazisinə daxil olarkən qəza hadisəsi törədib. Qəza nəticəsində gömrük-sərhəd keçid məntəqəsinin ərazisində xidmət aparan Dövlət Sərhəd Xidmətinin hərbi qulluqçusu həyatını itirib.
İlkin ehtimala görə, qəza avtomobilin əyləc sistemində yaranan nasazlıq səbəbilə baş verib. Hazırda hüquq-mühafizə orqanları hadisə ilə bağlı araşdırma aparır. Qəzanın əsl səbəbi araşdırmalardan sonra məlum olacaq.
Qəza nəticəsində gömrük-sərhəd keçid məntəqəsinin fəaliyyətində yaranan qısamüddətli fasilə həyata keçirilən tədbirlər nəticəsində aradan qaldırılıb. Hazırda Qırmızı Körpü (Şıxlı) gömrük-sərhəd keçid məntəqəsi normal iş rejimində fəaliyyətini davam etdirir.скачать dle 11.3

Тяжелая авария на границе: погиб военный - ОБНОВЛЕНО
Азербайджанская государственная пограничная служба распространила информацию об инциденте со смертельным исходом на погранично-пропускном пункте.
Как сообщилив пресс-службе Государственной пограничной службы, 3 сентября 2018 года около 21:10 на пропускном пункте «Шихлы» водитель грузового транспортного средства, гражданин Грузии Леван Ажеванидзе 1993 года рождения, двигавшийся в направлении Грузии, потерял управление, и, сломав ворота, сбил военнослужащего-сверхсрочника Пограничной службы сержанта Алланура Сулейманова 1994 года рождения.
Военнослужащий скончался от полученных травм. В результате инцидента также был поврежден легковой автомобиль, а двое гражданских лиц получили легкие травмы.
Водитель грузовика задержан и передан отделу полиции Газахского района. В настоящее время ведется следствие.
На таможенно-пропускном пункте «Гырмызы Керпю» (Шихлы) 4 сентября произошло дорожно-транспортное происшествие со смертельным исходом.
Об этом говорится в совместной информации Государственного таможенного комитета и Государственной пограничной службы.
Авария произошла с везшим битум транспортным средством, когда оно покинуло зону таможенного контроля и въехало на территорию Грузии. В результате погиб военнослужащий Государственной пограничной службы.
По предварительной версии, причиной аварии стала неисправность тормозной системы. В настоящее время правоохранительные органы проводят расследование.
Кратковременный перерыв в деятельности таможенно-пограничного КПП устранен. Таможенно-пограничный пропускной пункт «Гырмызы Керпю» (Шихлы) действует в нормальном режиме.скачать dle 11.3