Azərbaycanda enerji sərfiyyatının artmasının səbəbi açıqlandı - RƏSMİ
Bu barədə “Azərişıq" ASC-nin enerji satışı departamentinin direktorunun birinci müavini Vüqar Nəbibəyli iyul ayında abonentlərin aylıq elektrik enerjisi sərfiyyatına aid mətbuat konfransında deyib.
Onun sözlərinə görə, məişət avadanlıqlarının hər biri eyni tempdə çalışmadığı üçün sərfiyyat göstəriciləri də fərqlidir:
“İsti hava şəraiti ilə əlaqədar olaraq saatlarla kondisioner və digər avadanlıqların çalışması enerji sərfiyyatını artırıb. Abonentləri əmin edirik ki, sayğacın göstəricilərinə sistemdən müdaxilə etmək qeyri-mümkündür.
Bir kondisionerin gün ərzində 10 saat işləməsi abonentə bir ay ərzində 70 manata başa gəlir. 40 dərəcədən yuxarı temperaturda avadanlıqların yük götürmə qabiliyyəti 1,5 dəfə artır. Həmin avadanlıqların üzərində temperatur intervalı var.
Orada qeyd olunur ki, məsələn, 25-30 dərəcədə bu avadanlıq bir saat ərzində 2,5 kilovatt enerji istehlak edir, havanın temperaturu 40 dərəcə olduqda hər saata 3,5 kilovatt enerji istehlak edə bilər”.
Vüqar Nəbibəyli qeyd edib ki, avadanlıqların özlərini soyutmasına və ya işə düşməsinə də əlavə enerji sərf edilir. 300 kilovattı 7 qəpikdən, digər sərfiyyatı isə 11 qəpikdən hesablamaqla, aylıq sərfiyyatı müqayisə etmək olar.
Bazada olan məlumata müdaxilə olunarsa, abonent yazılı şəkildə müraciət etmək mümkündür və şəbəkə mütəxəssisi məsələyə aydınlıq gətirəcək.
Nazirlər Kabinentinin qərarı ilə 10 iş günü ərzində şikayətə baxılır, lakin mütəxəssislərimiz maksimum 3-4 gün ərzində abonentlərin problemlərini həll edirlər”.скачать dle 11.3

Названа причина повышения расходов на электричество
Об этом на пресс-конференции сказал первый заместитель директора департамента по продажам электроэнергии ОАО «Азеришыг» Вугар Набибейли.
«Из-за жаркой погоды кондиционеры и другое бытовое оборудование работают часами. Заверяем абонентов, что вмешаться в показатели счетчиков через систему невозможно.
«Если один кондиционер работает 10 часов в день, это обходится абоненту в 70 манатов в месяц. При температуре выше 40 градусов нагрузка на оборудование увеличивается в полтора раза.
К примеру, если оборудование работает в час при температуре 25-30 градусов, то оно потребляет 2,5 киловатт энергии в час, а при температуре в 40 градусов расход электроэнергии может составлять 3,5 киловатт в час».
Вугар Набибейли отметил, что кондиционеры расходуют дополнительную энергию для нагрева или охлаждения. Он отметил, что месячные расходы можно рассчитать, если учесть, что 300 киловатт рассчитываются по цене 7 копеек за киловатт, а расходы сверх этого – по 11 копеек.
Если в информацию в базе совершено вмешательство, абонент может обратиться в письменной форме, и специалист ответит на его вопросы.
По решению Кабмина жалоба рассматривается в течение 10 рабочих дней, однако специалисты решают проблемы абонентов в течение максимум 3-4 дней.