Agentlik: Energetik içkilərdən istifadə etməyin
Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi energetik içkilərdən 18 yaşa çatmamış yeniyetmələrin, hamilə qadınların, süd verən anaların, ürək-damar, psixonevroloji, böyrək və qaraciyər xəstəliklərindən əziyyət çəkən insanların istifadə etməməsini tövsiyə edir.
Bu barədə adıçəkilən qurumdan bildirilib.
Qeyd olunub ki, energetik içkilərin istehsalında istifadə olan kofein, şəkər, taurin, quarana kimi maddələr, rəngləyici qida əlavələri günlük normadan artıq qəbul edildiyi halda, insan sağlamlığına müəyyən fəsadlar törədə bilər. Bu səbəbdən energetik içkiləri qəbul edərkən bir neçə məqama diqqət etmək lazımdır:
“Məhsulu alarkən onun tərkibi ilə tanış olun. Energetik içkilərin gündəlik qəbulu bir qutudan artıq tövsiyə olunmur. Bu içkilərin hamilə qadınlar və uşaqlar tərəfindən qəbul edilməsi qadağandır. Energetik içkilər spirtli içkilərlə birlikdə qəbul edilərsə, zəhərlənməyə səbəb ola bilər.
Energetik içkilərin tərkibindəki şəkər tez bir zamanda qanla təmasa girir, oksidləşmə prosesində iştirak edir, əzələləri, beyni və digər həyati əhəmiyyət daşıyan orqanları enerji ilə təmin edir”.
Agentlikdən qeyd edilib ki, energetik içkilər artıq dozada qəbul edildikdə qanda təzyiqin qəfildən qalxmasına və ya qanda şəkərin səviyyəsinin artmasına səbəb ola bilər. Yüksək qan təzyiqi və qanda şəkərin artması, əsəbilik, yuxusuzluq kimi hallara gətirib çıxara bilər.
Eyni zamanda, energetik içkilərin tərkibində olan kofein artıq istifadə edildiyi zaman insan orqanizmi üçün zərərlidir. Bu kimi hallar insanda asılılıq yaradır, yuxusuzluğa səbəb olur. Daimi olaraq kofein istifadəsi ürək döyüntülərinin sürətini artırır, təzyiqi yüksəldir.скачать dle 11.3

Агентство не рекомендует употреблять энергетики
Агентство продовольственной безопасности Азербайджана рекомендует лицам младше 18 лет, беременным женщинам, кормящим матерям, людям, страдающим сердечно-сосудистыми, психоневрологическими заболеваниями, болезнями почек и печени, воздержаться от употребления энергетических напитков.
Как передаёт Median.Az со ссылкой на oxu.az, в структуре заявляют, что в составе энергетических напитков присутствуют такие вещества, как кофеин, сахар, таурин, гуарана и красители, которые в случае злоупотребления могут нанести определенный вред здоровью человека:
«По этой причине, купив банку энергетика, следует прежде всего ознакомиться с его составом. Больше одной банки в день употреблять не рекомендуется. Напиток запрещен беременным женщинам и детям. Нельзя смешивать энергетик со спиртными напитками, это может привести к отравлению.
Сахар в составе напитка очень быстро попадает в кровь, участвует в процессе окисления, обеспечивая энергией мышцы, мозг и другие жизненно важные органы».
В агентстве отметили, что превышение нормы может привести к резкому скачку давления или повышению уровня сахара в крови. Высокое кровяное давление и уровень сахара вызывают раздражительность и бессоницу.
Также при чрезмерном употреблении вреден для человеческого организма кофеин в составе энергетиков.скачать dle 11.3