Azərbaycanda marixuana leqallaşdırıla bilərmi?
Dünyada marixuananın tam leqallaşdırıldığı az ölkə var. Bunlar Uruqvay, ABŞ (25 ştatında) və Kanadadır. Bu ölkələr marixuananın istifadəsi, satışı, alışı və saxlanılmasına icazə verib.
Bəzi ölkələr marixuananı qismən leqallaşdırıb.
Bu mövzuda ən məşhur ölkə olan Hollandiyada marixuana qismən leqallaşdırılıb.
Şimali Koreya, Çexiya, ABŞ-ın qalan ştatları, İspaniya, Portuqaliya və Avstriyada marixuananın dövriyyəsində məhdudiyyətlər tətbiq olunur.
Marixuananın tibbi istifadəsi Xorvatiya, İsrail, Polşa və Yunanıstanda mümkündür.
Bu ölkələrə dünən Gürcüstan da qoşulub. Demək olar ki, bütün saytlar “Gürcüstanda narkotiklərə icazə verildi”, “Gürcüstanda marixuana leqallaşdırıldı” başlıqlı yazılar dərc etdi.
Əgər saytlara inansaq, Gürcüstanda marixuana üçüncü dəfədir (2016, 2017 və 2018 illərdə) “leqallaşdırılır”.
Əslində, Gürcüstanda dünən Konstitusiya Məhkəməsi narkotik istifadəsinə görə məsuliyyətləri ləğv etmək qərarına gəlib. Baxın, yalnız istifadəsinə görə... Almaq, satmaq, becərmək Gürcüstan qanunları ilə qadağandır.
Bu məsələnin Azərbaycanda sosial şəbəkələrdə böyük rezonans doğurduğunu nəzərə alaraq, müxbirimiz Milli Məclisin deputatı Gövhər Baxşəliyevaya müraciət edib.
Onun sözlərinə görə, marixuananın istifadəsini ondan iqtisadi qazanc və çoxlu sayda turist axını əldə etmək istəyən ölkələr leqallaşdırır.
“Şəxsən mən bunu Azərbaycan üçün arzuolunmaz hesab edirəm. Marixuana narkotikdir. Narkotiklər isə ailələrin dağılması, cinayət və xəstəlikdir. Azərbaycanın narkotiklərin qanuniləşdirilməsi ilə turistlərin cəlb edilməsinə ehtiyacı yoxdur”, - deputat deyib.
Baxşəliyeva əlavə edib ki, onsuz da Azərbaycan narkotiklərin tranzit ölkəsi olduğu üçün bizdə bununla bağlı kifayət qədər problemlər var.
“Biz buna icazə verməməliyik və bununla mübarizə aparmalıyıq”, - deputat əlavə edib.
Xatırladaq ki, parlamentin deputatı Qüdrət Həsənquliyev ölkədə yüngül narkotiklərin istifadəsini, xüsusilə marixuananın leqallaşdırılmasını təklif edib.//oxu.azскачать dle 11.3

Может ли Азербайджан легализовать марихуану?
В мире мало стран, где марихуана полностью легализована. Это Уругвай, США (25 штатов) и Канада. Эти страны одобрили законопроект, полностью декриминализирующий выращивание, продажу, покупку и использование марихуаны.
Имеет место лишь частичная легализация.
Вы только представьте, даже в самой популярной в этом контексте стране - Голландии марихуана легализована частично.
Среди стран, в которых также возможен ограниченный оборот марихуаны, - Северная Корея, Чехия, остальные штаты США, Испания, Португалия, Австрия.
Медицинское употребление марихуаны разрешено в Хорватии, Израиле, Польше, Греции.
К этим странам буквально накануне присоединилась и Грузия. Практически все сайты пестрили заголовками: «В Грузии разрешили наркотики», «Грузия легализовала марихуану».
Марихуану в Грузии «легализуют» уже в третий раз, если верить сайтам (в 2016, 2017 и 2018 годах).
В действительности же в Грузии Конституционный суд только вчера решил отменить любую ответственность за употребление марихуаны. Заметьте - за употребление. Продавать, покупать, выращивать, культивировать - карается законом Грузии по всем правилам.
Учитывая, что в Азербайджане эта новость получила широкий резонанс в социальных сетях, наш корреспондент обратился к депутату Милли меджлиса Говхар Бахшалиевой.
По ее словам, употребление марихуаны легализуют те страны, которые хотят получить от этого экономическую выгоду и добиться большого потока туристов.
«Лично я считаю это нежелательным для Азербайджана. Марихуана - это наркотик. А наркотики ведут к разрушению семей, процветанию преступности и болезней. Азербайджан по большому счету не нуждается в привлечении туристов легализацией наркотиков», - сказала депутат.
Бахшалиева добавила, что и без того наркодилеры, нарушая закон, используют территорию Азербайджана как транзитную в торговле наркотиками, и поэтому у нас эта проблема стоит остро.
«Нам нужно бороться с этим явлением, а не поощрять его», - подчеркнула депутат.
Ранее другой депутат азербайджанского парламента Гудрат Гасангулиев, лидер Партии единого народного фронта Азербайджана, предлагал легализовать в стране употребление легких наркотиков, в частности, марихуаны.//oxu.azскачать dle 11.3