Azərbaycanlıların bu yay üstünlük verdiyi şəhərlər – SİYAHI
Bakıdakı turizm operatorları cari yayda ölkə xaricinə yollanmaq üçün tələbatın artacağını proqnozlaşdırırlar. Hər gün çox sayda insan tur paketlərlə bağlı informasiya almaq üçün müraciət edir.
Bununla bağlı oxu.az-a paytaxtın turizm şirkətlərindən birinin direktoru İlahə Məmmədova məlumat verib.
Onun sözlərinə görə, azərbaycanlıların istirahət üçün ən çox seçdiyi şəhərlər bunlardır:
- Antalya (Türkiyə)
- Praqa (Çexiya)
- Bodrum (Türkiyə)
- Karlovı Varı (Çexiya)
- Marmaris (Türkiyə)
- Varna (Bolqarıstan)
Bu yay azərbaycanlılar Almaniya, İspaniya, Portuqaliya kimi Avropa ölkələrinə olan turistik marşrutları seçiblər.
Yaxınlıqda yerləşən ölkələrə gəlincə isə, Azərbaycandan olan turistlərin böyük qismi Gürcüstan və Qazaxıstana gedəcəklər.
“Həmçinin, Yesuntiki və Truskavets sanatoriyalarına tur paketlərə bu il böyük ehtiyac var.
Yay dövründə azərbaycanlılar arasında məşhur olmayan şəhər kimi Dubayı göstərmək olar. İl boyu bu şəhərə tələbat yüksək olur, ancaq yayda bura gedənlər çox azdır”, - müsahib bildirib.
Məmmədova qeyd edib ki, Rusiyada keçirilən dünya çempionatına görə bu ölkənin müxtəlif şəhərlərinə avia biletlər üçün defisitlər mövcuddur.скачать dle 11.3

Наши за границей. Самые популярные маршруты – СПИСОК
Бакинские туроператоры прогнозируют рост спроса на заграничные поездки текущим летом. Ежедневно очень много людей обращаются за информацией о турпакетах.
Как передаёт Median.Az, об этом oxu.az сообщила директор одной из столичных туркомпаний Илаха Мамедова.
По ее словам, самыми излюбленными направлениями азербайджанцев для отдыха этим летом стали города:
- Анталья (Турция);
- Прага (Чехия);
- Бодрум (Турция);
- Карловы Вары (Чехия);
- Мармарис (Турция);
- Варна (Болгария).
Этим летом азербайджанцы также выбрали туристические маршруты в европейские страны - Германия, Испания, Португалия.
Что касается наиболее близко расположенных стран, то больше всего туристов этим летом из Азербайджана отправится в Грузию и Казахстан.
«Также большим спросом этим летом пользуются туристические пакеты в санатории Есентуки и Трускавец.
В летний период самым непопулярным среди азербайджанцев городом можно считать Дубай. Весь год на этот город имеется большой спрос, но только не летом», - отметила собеседник сайта.
Мамедова подчеркнула, что из-за проходящего в эти дни в России чемпионата мира по футболу, имеется большой дефицит на авабилеты в различные российские города.скачать dle 11.3