İlham Əliyev ermənilərin “İsgəndərin”ə Azərbaycanın cavabını göstərdi
Belarus “Polonez” yaylım atəşli reaktiv sistemlərin ixracı müqaviləsi çərçivəsində Azərbaycana ilk sistemlərini göndərib.
Bununla bağlı Azərbaycan Respublikasının prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı İlham Əliyev iyunun 11-də Müdafiə Nazirliyinin Raket Qoşunlarının “N” saylı hərbi hissəsinin açılışında məlumat verilib.
Qeyd edək ki, “Polonez” sistemlərinin görüntüsü hərbi hissənin açılış mərasimindən çəkilən bir neçə fotoda əks olunub.
Ekspertlər bu müqavilənin Bakının Rusiyanın Ermənistana verdiyi “İsgəndər” komplekslərinə cavabı kimi qiymətləndirirlər.
Bundan əvvəl “Moscow Defense Brief” jurnalının redaktoru Mixail Barabanov Azərbaycana “Polonez” komplekslərinin verilməsi ilə bağlı danışarkən deyib ki, yol və çat şəbəkələrini, aerodromları, şəhər və hərbi infrastrukturu, o cümlədən düşmənin canlı qüvvəsini məhv etməyə qadir olan bu qorxunc silah rəsmi Bakının uğurudur.
Bununla bağlı Belarusdan olan hərbi ekspert də fikirlərini bildirib.
Belə ki, Belarus Liberal Demokrat partiyasının sədri Oleq Qaydukeviç deyib ki, “Polonez” Belarus və Çinin birgə istehsalıdır:
“Bu çox effektiv və güclü silahdır. Ancaq “Polonez”ləri “İsgəndər” ilə müqayisə etmək olmaz. Çünki onlar hərbi baxımdan bir qədər fərqli fəaliyyət göstərir. Ancaq ümumilikdə bu iki kompleks hava hücumundan müdafiə sistemi kimi bir-birini tamamlayır. Ola bilsin ki, “Polonez” “İsgəndər”dən daha effektivdir.
“Polonez” Azərbaycanı qorumaq gücünə malikdir. Bu silahın gücünü ruslar da etiraf edib”.
Azərbaycanlı ekspert Üzeyir Cəfərov bu məsələ barəsində deyib ki, bu, ərazi bütövlüyünü bərpa etməkdə israrlı olan Azərbaycanın əleyhidarlarına təkan verəcək.
“Bu çox uğurlu seçimdir, Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin döyüş hazırlığını və gücünü artıracaq”, - o bildirib.
Silahlı və çox təhlükəlidir!
“Polonez” döyüş əməliyyatları zamanı həm düşmənin əsas cəmləşmə rayonlarına, iri hərbi infrastrukturuna, döyüş texnikasına kütləvi zərbələr endirməyə imkan verən reaktiv yaylım atəşi sistemidir, eyni zamanda kiçik hədəflərə dəqiq zərbələr endirə bilən silahdır. O, döyüşə nəzarət vasitəsini, nəqliyyat yükləmə maşınını və müxtəlif təyinatlı raketlərini özündə birləşdirir. Bütün elementlər Belarus istehsalı yüksək keyfiyyətli təkərli şassi üzərində qurulub.
Maşında yerləşdirilən hərbi əlaqə aparatı döyüş, nəqliyyat-yükləmə və komanda vasitələri ilə hərəkət zamanı 10 kilometr, dayanan zaman isə 30 kilometr məsafədən əlaqə saxlamağa imkan verir. 4 nəfərdən ibarət şəxsi heyət fasiləsiz 48 saat işləyə bilər. “Polonez” hərbi maşını “İsgəndər”in istifadə etdiyi şassilərdən yararlanıb.
Belarus istehsalı 300 millimetr kalibrli raketləri amerikalı “həmkarından” 2 dəfə çox uzaqlığa uçma qabiliyyətinə malikdir. Onlar inertial və peyk naviqasiya sistemlərinə əsaslanan birləşmiş korreksiya sistemi ilə təchiz edilib.
6 hərbi maşından ibarət “Polonez” bölüyü eyni anda 100 kvadrat kilomet ərazidə 48 fərqli hədəfi məhv etmək qabiliyyətinə malikdir.
“Polonez”in yeni M20 raketləri ilə təmin olunması sistemi yeni keyfiyyətlə təmin edib. Bu raketlərdən sonra sistem operativ-taktiki raket kompleksinə çevrilib. Sistemin atəş məsafəsi 280 kilometrdir.скачать dle 11.3

Ильхам Алиев показал азербайджанский ответ армянским «Искандерам»
Беларусь приступила к выполнению первого экспортного контракта на поставку десяти реактивных систем залпового огня (РСЗО) «Полонез» в Азербайджан.
Об этом, стало известно после открытия N-ской воинской части ракетных войск Министерства обороны с участием президента Азербайджанской Республики, Верховного главнокомандующего Вооруженными силами Ильхама Алиева.
Отметим, реактивные системы залпового огня (РСЗО) «Полонез» были замечены на нескольких фотографиях с открытия воинской части.
Эксперты считают данный контракт ответом Баку на поставки Россией комплексов «Искандер» в Армению.
Ранее главный редактор журнала Moscow Defense Brief Михаил Барабанов, говоря о поставках «Полонез» в Азербайджан, сказал, что наличие этого грозного оружия, способного поражать объекты городской и военной инфраструктуры, аэродромы, дорожную и речную сеть, а также живую силу является успехом официального Баку.
По этому поводу высказался и военный эксперт из Беларуси.
Так, председатель Либерально-демократической партии Республики Беларусь Олег Гайдукевич отметил, что «Полонез» – совместная разработка Беларуси и Китая:
«Это очень эффективное и мощное оружие. Однако «Полонезы» не стоит сравнивать с «Искандерами» хотя бы потому, что они немного по-разному действуют с военной точки зрения. Но в целом две эти системы дополняют друг друга в системе противовоздушной обороны (ПВО). Возможно «Полонез» даже эффективнее «Искендеров».
«Полонез» способен защитить Азербайджан. Мощь этого оружия признали даже россияне».
Азербайджанский эксперт Узеир Джафаров, затрагивая тему поставок «Полонез» в Азербайджан, сказал, что это будет дополнительным толчком для противников Азербайджана, которые пока не понимают серьезности намерений республики восстановить свою территориальную целостность.
«Это весьма удачный выбор, своевременный, и это усилит мощь и боеготовность ВС республики», - подчеркнул он.
Вооружен и очень опасен!
Система «Полонез» предназначена для поражения любых групповых или точечных целей противника, живой силы и техники в любых видах ее комплектации. Она включает в себя машину боевого управления, транспортно-заряжающую машину и ракеты различного назначения в транспортно-пусковых контейнерах. Все элементы РСЗО установлены на колесных шасси повышенной проходимости белорусского производства.
Установленная в машине боевого управления аппаратура обеспечивает связь с боевыми, транспортно-заряжающими и командными машинами на расстоянии до десяти километров в движении и до 30 на стоянке. Боевой расчет из четырех человек может непрерывно работать до 48 часов. Боевая машина «Полонеза» использует шасси той же марки, на которых строятся российские оперативно-тактические ракетные комплексы «Искандер».
Белорусские корректируемые ракеты калибра 300 мм летят в два раза дальше американских «коллег» РСЗО HIMARS. Они оснащены комбинированной системой корректировки на основе инерциальной и спутниковой навигационных систем. Круговое вероятное отклонение ракет не превышает 30 м. Их боевые части могут иметь различное снаряжение: осколочно-фугасное, осколочное кассетное, кассетное с самоприцеливающимися противотанковыми боевыми элементами и другое. Батарея РСЗО «Полонез» из шести боевых машин способна одним залпом накрыть до 48 отдельных целей, расположенных на площади 100 кв. км.
При использовании в «Полонезе» новой управляемой высокоточной ракеты М20 система плавно переходит в новое качество – в оперативно-тактический ракетный комплекс. Ракета имеет комбинированную инерциальную и спутниковую систему управления, обеспечивающую максимальную дальность стрельбы в 280 км. Боевая часть массой 480 кг имеет мощность, соответствующую заряду 560 кг тринитротолуола.скачать dle 11.3