Hakimlərin fəaliyyəti elektron sistemlə qiymətləndiriləcək
Azərbaycanda məhkəmə fəaliyyəti ilə bağlı informasiya-analitik hesabat elektron sistem tərəfindən hazırlanacaq.
Bunu Ədliyyə Nazirliyinin “Elektron Məhkəmə” informasiya sistemi üzrə İşçi Qrupunun rəhbəri, hakim Ramin Qurbanov Vəkillər Kollegiyası “Vəkilliyin elektron məhkəmə informasiya sisteminə inteqrasiya və vəkilliyə namizədlərin andiçmə”mərasimində deyib.
Onun sözlərinə görə, elektron sistemin yaradılması üzərində iş gedir:
“Elektron sistemdə hakimlərin məhkəmədə çıxardığı qərarları və onlarla bağlı Apelyasiya Məhkəməsinin münasibəti əsasında hakimlərin qiymətləndirilməsi meyarından istifadə olunacaq. Elektron qiymətləndirmə sistemi gələcəkdə vəkillərin fəaliyyətinin qiymətləndirilməsi ilə bağlı Vəkillər Kollegiyasının sistemində də yaradılsa müsbət hal olar”.
Ramin Qurbanov qeyd edib ki, vəkillərə hüquqi müdafiə bağlı ödəmələrin elektron qaydada köçürülməsi vacibdir.скачать dle 11.3

Работу судей оценит искусственный интеллект
В Азербайджане создается информационно-аналитическая электронная система в сфере судебной деятельности.
Об этом сказал руководитель Рабочей группы по информационной системе «Электронный суд» Минюста, судья Рамин Гурбанов на церемонии «Интеграция адвокатуры в электронную судебную информационную систему и присяга кандидатов в адвокаты».
По его словам, ведется работа над созданием электронной системы:
«В электронной системе будет использоваться критерий оценивания судей на основе вынесенных ими в суде решений и отношения к ним Апелляционного суда. Если в будущем электронная система оценивания будет создана и в системе Коллегии адвокатов для оценки деятельности адвокатов, это будет положительным явлением».скачать dle 11.3