Xaricdə təhsil alan Azərbaycan vətəndaşlarına - MÜJDƏ
Dövlət proqramı çərçivəsində xaricdə təhsil almış şəxslər müsabiqə və ya müsahibədən kənar dövlət qulluğuna qəbul edilə bilərlər.
Dövlət İmtahan Mərkəzindən bildirilib ki, “Dövlət qulluğu haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun 28.1-ci maddəsinə əsasən, Azərbaycan gənclərinin xarici ölkələrdə təhsili üzrə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən təsdiq olunmuş dövlət proqramı çərçivəsində xaricdə təhsil almış şəxslər müsabiqə və ya müsahibədən kənar dövlət qulluğuna qəbul edilə bilərlər.
Yuxarıda göstərilənlərə uyğun olaraq “2007-2015-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin xaricdə təhsili üzrə Dövlət Proqramı” çərçivəsində xaricdə təhsil alanlar vakant inzibati dövlət qulluğu vəzifələrinin tutulması üçün müvafiq dövlət orqanlarına müraciət edə bilərlər.
Qeyd edilənlərə əsasən “2007-2015-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin xaricdə təhsili üzrə Dövlət Proqramı” çərçivəsində xaricdə təhsil almış şəxslərin vakant dövlət qulluğu vəzifəsi üzrə dövlət qulluğuna qəbulda hər hansı bir çətinliklə qarşılaşarsa, Dövlət İmtahan Mərkəzinə müraciət etmələri tövsiyə edilir.скачать dle 11.3

Хорошая новость для получивших образование за рубежом
Люди, получившее образование за границей в рамках госпрограммы, могут быть приняты на государственную службу в рамках конкурса или вне конкурса.
Как сообщили в Государственном экзаменационном центре, согласно статье 28.1 закона Азербайджанской Республики «О госслужбе», лица, получившие образование за рубежом в рамках «Государственной программы по обучению молодежи Азербайджана в зарубежных странах в 2007-2015 годах», принимаются на учет в соответствующем органе исполнительной власти в качестве резервных кадров и в соответствии с законодательством данный орган подает представление в соответствующий орган государственной власти для принятия этих лиц на государственную службу вне конкурса.
Если в рамках «Государственной программы по обучению молодежи Азербайджана в зарубежных странах в 2007-2015 годах» лица, получившие образование за границей, испытают какие-либо трудности с принятием на госслужбу, им рекомендуется обращаться в Государственный экзаменационный центр.скачать dle 11.3