Gənclərin xaricdə təhsilinə dair Dövlət Proqramının müddəti uzadılıb, say artırılıb
Gənclərin xarici ölkələrin nüfuzlu ali təhsil müəssisələrində təhsil almalarına dair Dövlət Proqramının müddəti uzadılıb.
"Report"un xəbərinə görə, Prezident İlham Əliyev bununla bağlı "Gənclərin xarici ölkələrin nüfuzlu ali təhsil müəssisələrində təhsil almalarına dair 2022-2026-cı illər üçün Dövlət Proqramı"nın təsdiq edilməsi haqqında" Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2022-ci il 28 fevral tarixli 3163 nömrəli Sərəncamında dəyişiklik edilməsi barədə Sərəncam imzalayıb.
Sərəncamla "Gənclərin xarici ölkələrin nüfuzlu ali təhsil müəssisələrində təhsil almalarına dair 2022-2026-cı illər üçün Dövlət Proqramı"nda "2022-2026-cı" sözləri "2022-2028-ci" sözləri ilə əvəz edilib.
Bundan əlavə, Dövlət Proqramı çərçivəsində xaricdə təhsil alacaq gənclərin sayı 400-dən 500-ə qaldırılıb. Dəyişikliklə Dövlət Proqramının icrası müddətində hər il 500 nəfərdən çox olmamaqla, ümumilikdə 2000 nəfərədək Azərbaycan Respublikası vətəndaşının xaricdə nüfuzlu ali təhsil müəssisələrində ali təhsilin bakalavriat, magistratura və doktorantura səviyyələrində təhsil alması təmin ediləcək.
Dövlət Proqramında qeyd edilib ki, ali təhsilin doktorantura səviyyəsində ölkənin sosial-iqtisadi inkişafının prioritet istiqamətlərinə uyğun ixtisaslara üstünlük verilməsi Azərbaycan Respublikasında akademik potensialın gücləndirilməsini, elmi-texniki və intellektual potensialın artırılmasını, elmi yaradıcılığın inkişafını və elmi biliklərin yayılmasını təmin edəcək.
Gənclərin xarici ölkələrin nüfuzlu ali təhsil müəssisələrində təhsil almalarına dair Dövlət Proqramına doktorantura pilləsi də əlavə edilib.скачать dle 11.3

В госпрограмму по обучению молодежи в престижных вузах зарубежных стран добавлена докторантура
Продлён срок государственной программы по обучению молодежи в престижных высших учебных заведениях зарубежных стран.
Президент Азербайджанской Республики (АР) Ильхам Алиев подписал в связи с этим распоряжение, сообщает Report.
Было отмечено, что в распоряжение главы государства от 28 февраля 2022 года № 3163 "Об утверждении государственной программы по обучению молодежи в престижных высших учебных заведениях зарубежных стран на 2022-2026 годы" были внесены изменения.
Согласно им, слова "2022-2026 годы" в документе заменены словами "2022-2028 годы". Таким образом, срок указанной госпрограммы был продлён на 2 года.
Новым распоряжением в государственную программу также добавлена докторантура. Отмечается, что получение высшего образования на уровне докторантуры по специальностям, соответствующим приоритетным направлениям социально-экономического развития страны, обеспечит укрепление академического потенциала, повышение научно-технического и интеллектуального потенциала, развитие научного творчества и распространение научных знаний в АР.
Кроме того, в рамках государственной программы количество молодых людей, которые будут учиться за рубежом, увеличилось с 400 до 500.скачать dle 11.3