Ordunun 100 illiyi ilə bağlı paradda - BİR İLK
İyun ayının 26-da, Azərbaycan Ordusunun 100 illiyi ilə bağlı Bakı şəhərində keçiriləcək hərbi paradda maraqlı bir yenilik planlaşdırılır.
“AzeriDefence”ə istinadən xəbər verir ki, bu barədə Respublika Müharibə, Əmək və Silahlı Qüvvələr Veteranları Təşkilatının sədr müavini, ehtiyatda olan polkovnik Cəlil Xəlilov məlumat verib.
C.Xəlilovun sözlərinə görə, Azərbaaycanın müstəqillik tarixində keçirilən hərbi paradlardan ilk dəfə olaraq builkində İkinci Dünya Müharibəsi veteranları da keçid edəcəklər.
“Planlaşdırmışıq ki, həmin dövrün müharibə veteranları hərbi geyimdə, maşında 416-cı Taqanroq diviziyasının bayrağı ilə tribuna önündən keçsinlər”, – deyə C. Xəlilov bildirib.
Qeyd edək ki, Azərbaycanın müstəqilliyi dövründə - 1991-ci ildən indiyədək Bakı şəhərində dörd (1992, 2008, 2011 və 2013-cü illərdə), Naxçıvan şəhərində isə bir hərbi parad keçirilib.скачать dle 11.3

На военном параде в Баку ожидается новшество
На военном параде по случаю 100-летней годовщины создания Вооруженных сил Азербайджана 26 июня планируется интересное новшество.
Как передает Median.Az со ссылкой на AzeriDefence, об этом заявил зампред Организации ветеранов войны, труда и Вооруженных сил Республики Джалил Халилов.
По словам Дж.Халилова, впервые в истории военных парадов независимого Азербайджана в этом году в параде будут участвовать ветераны Второй мировой войны.
«Мы запланировали, что ветераны проедут перед трибунами на машине в военной форме и с флагом 416-ой Таганрогской дивизии», - заявил Дж.Халилов.
Отметим, что в период независимости Азербайджана – с 1991 года до сих пор – в Баку прошло четыре (в 1992, 2008, 2011 и 2013 годах), а в Нахчыване - два военных парада.скачать dle 11.3