Amsterdamda sui-qəsd köşkü qoyulub
Amsterdamda keçirilən dəfn sənayesi sərgisində sui-qəsd üçün nəzərdə tutulmuş maşının prototipi nümayiş etdirilib.
Bu barədə oxu.az “South China Morning Post”a istinadən xəbər verir.
Cihazı uzun illərdir evtanaziyanın leqallaşdırılması üçün mübarizə aparan hollandiyalı dizayner Aleksandr Bannink (Alexander Bannink) və avstraliyalı fəal Filip Niçke (Philip Nitschke) quraşdırıblar.
Maşın azot dolu çəni açan bünövrədən və intihar edən şəxsin uzandığı, çıxarıla bilən kapsuldan ibarətdir.
Niçke izah edir ki, şəxs yüngül başgicəllənməsi hiss edir, sonra isə huşunu itirir və vəfat edir.
İxtiraçılar ilin sonuna kimi işləyən nümunəni hazırlamağa ümid edirlər. Sərgidə yalnız maket və kapsulada oturan insanın yerində özünü təsəvvür etmək üçün virtual tur nümayiş olunub.
Niçke va Bannink köşkü sərbəst hazırlamaq üçün lazım olan bütün çertyojları və digər məlumatları internetdə dərc etməyi planlaşdırırlar.
1996-cı ildə Filip Niçke Avstraliyanın şimal bölgəsində evtanaziyanın leqallaşdırılmasına nail olub. Ölkə hakimiyyəti qanunu tez bir zamanda ləğv edib, lakin o vaxta kimi artıq dörd nəfər bunun köməyilə ölüb.
2008-ci ildə xəbər verilib ki, Almaniyada evtanaziyanın qadağan olunduğu ölkələrdə ağır xəstəliklərdən əziyyət çəkən şəxslərin dünyadan könüllü getmələrinə imkan yaradan özünə sui-qəsd maşını hazırlanıb. Maşının hazırlanmasını alman siyasətçisi, həkim Rocer Kuş (Roger Kusch) dəstəkləyib.скачать dle 11.3

17.04.2018 11:36 5 573
Приспособление сконструировали голландский дизайнер Александр Баннинк (Alexander Bannink) и австралийский активист Филип Ничке (Philip Nitschke), который много лет боролся за легализацию эвтаназии.
Машина состоит из основания, скрывающего резервуар с азотом, и съемной капсулы, куда ложится самоубийца.
«Он или она почувствуют легкое головокружение, затем быстро потеряют сознание и умрут», - объясняет Ничке.
Изобретатели надеются построить действующий образец к концу года. На выставке представлен только макет и виртуальный тур, который помогает представить себя на месте человека, который забрался в капсулу.
Ничке и Баннинк планируют выложить в интернет все чертежи и другую информацию, необходимую для самостоятельного изготовления будки.
В 1996 году Филип Ничке добился легализации эвтаназии на Северной территории в Австралии. Власти страны быстро отменили закон, однако к тому времени четыре человека уже ушли из жизни с его помощью.
В 2008 году сообщалось, что в Германии разработана машина для самоубийств, которая позволит самовольно уйти из жизни тяжело больным жителям стран, где запрещена эвтаназия. Разработку поддержал немецкий политик, врач Роджер Куш (Roger Kusch).скачать dle 11.3