ABŞ ştatı Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü dəstəklədi - FOTO + VİDEO
Azərbaycanın Los-Ancelesdəki Baş Konsulluğundan oxu.az-a verilən xəbərə görə, sənəd Senatın plenar iclasında Senat sədrinin müavini senator Con Kavana (John Kavanagh) tərəfindən oxunduqdan sonra yekdilliklə qəbul olunub.
Bəyannaməni Senat sədri və müavini Azərbaycanın Los-Ancelesdəki baş konsulu Nəsimi Ağayevə təqdim edib.
Senat sədri Stiv Yarbrounun (Steve Yarbrough) imzaladığı bəyannamədə 100 il öncə Azərbaycan xalqının müsəlman dünyasında ilk dünyəvi və demokratik respublika yaratdığı, həmin respublikanın qısa müddətdə böyük sayda mütərəqqi islahatlara imza atdığı, nəinki müsəlman dünyasında ilk dəfə, eləcə də, dövrün bir sıra qabaqcıl dövlətlərindən də öncə qadınlara səsvermə hüququ verdiyi vurğulanır.
Sənəddə Azərbaycanın 1991-ci ildə öz müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra ABŞ-ın ölkəmizi tanıyan və onunla diplomatik münasibətlər quran ilk dövlətlərdən biri olduğu, eləcə də, ABŞ və BMT-nin Azərbaycanın suverenliyi, müstəqilliyi və ərazi bütövlüyünü birmənalı şəkildə tanıdığı və dəstəklədiyi bildirilir.
Bəyannamədə ölkəmizin müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra öz suverenliyini və müstəqilliyini gücləndirdiyi, dünyanın ən sürətlə inkişaf edən və çağdaşlaşan dövlətlərindən birinə çevrildiyi, bu gün regionun ən böyük iqtisadiyyata malik ölkəsi və ABŞ-ın Cənubi Qafqazda ən böyük ticarət tərəfdaşı olduğu vurğulanır.
Bəyannamədə 11 sentyabr terror hücumlarından sonra Azərbaycanın ABŞ-a hərtərəfli dəstək verdiyi, Əfqanıstana sülhməramlı qüvvələr göndərdiyi, hər iki ölkənin kütləvi qırğın silahlarının yayılmasına, terrorizm, narkotik vasitələrin qaçaqmalçılığı və insan alverinə qarşı mübarizədə uğurla əməkdaşlıq etdiyi bildirilir.
Bundan başqa, Azərbaycanın ABŞ, Avropa və İsrailin enerji təhlükəsizliyinə verdiyi töhfə yüksək qiymətləndirilir. Sənəddə ABŞ-ın Azərbaycan kimi müttəfiq dövlətlər ilə münasibətləri bundan sonra da gücləndirməsinin zəruriliyi vurğulanır.
Sənəddə qeyd olunur ki, Los-Ancelesdəki Baş Konsulluq vasitəsilə Azərbaycan Arizona ilə son illərdə güclü əlaqələr qurub.
Bəyannamənin sonunda Arizona Ştat Senatı tərəfindən Azərbaycanın müstəqilliyi, suverenliyi və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri çərçivəsində ərazi bütövlüyünə bir daha qəti dəstək ifadə edilir və ABŞ-Azərbaycan strateji tərəfdaşlığının daha da gücləndirilməsinin önəmi qeyd olunur.

Сенат Аризоны поддержал целостность Азербайджана - ФОТО + ВИДЕО
Сенат американского штата Аризона 12 апреля 2018 года принял декларацию в поддержку территориальной целостности Азербайджана.
Как передаёт Median.Az, об этом oxu.az сообщили в Генконсульстве Азербайджана в Лос-Анджелесе.
Документ был принят единогласно после прочтения заместителем председателя Сената сенатором Джоном Кавана (John Kavanagh) на пленарном заседании сената. Декларация в тот же день была представлена председателем и заместителем председателя Сената генконсулу Азербайджана в Лос-Анджелесе Насими Агаеву.
В декларации за подписью председателя Сената Стива Ярброу (Steve Yarbrough) подчеркивается, что 100 лет назад азербайджанский народ впервые в мусульманском мире создал светскую и демократическую республику, в короткий период эта республика осуществила большое количество передовых реформ, впервые не только в мусульманском мире, но и раньше ведущих государств того периода дала женщинам право голосования.
В документе сообщается, что после восстановления Азербайджаном независимости в 1991 году США стали одним из первых государств, признавших его и наладивших дипотношения, США и ООН однозначно признают и поддерживают суверенитет, независимость и территориальную целостность Азербайджана.
В декларации также подчеркивается, что наша страна после восстановления независимости усилила свой суверенитет и независимость, превратилась в одно из динамично развивающихся и модернизирующихся государств, сегодня является страной с самой большой экономикой в регионе и самым крупным торговым партнером США на Южном Кавказе.
В декларации сообщается, что после терактов 11 сентября Азербайджан оказал США всестороннюю поддержку, отправил в Афганистан миротворцев, две страны успешно сотрудничают в борьбе с распространением оружия массового поражения, терроризмом, контрабандой наркотических средств и торговлей людьми.
Помимо этого, был высоко оценен вклад Азербайджана в энергетическую безопасность США, Европы и Израиля. В документе подчеркивается необходимость дальнейшего укрепления отношений США с такими союзными странами как Азербайджан.
В документе также отмечается, что посредством Генконсульства в Лос-Анджелесе в последние годы Азербайджан наладил прочные связи с Аризоной.
В конце декларации выражена решительная поддержка Сенатом штата Аризона независимости, суверенитета и признанных на международном уровне границ Азербайджана, отмечена значимость усиления стратегического партнерства между США и Азербайджаном.