İlham Əliyev: Azərbaycan mətbəxi dadlı, amma təhlükəlidir
Hər bir xalqın mətbəxi onun mədəniyyəti, ənənələri və imkanlarının göstəricisidir. Əlbəttə ki, Azərbaycan mətbəxi çox müxtəlif, çox dadlı, lakin çox təhlükəlidir.
Median.Az xəbər verir ki, bunu Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev “Rossiyskaya qazeta”ya müsahibəsində bildirib.
Dövlət başçısının sözlərinə görə, Azərbaycan mətbəxinin əsas təhlükəsi – nəzarət olunmayan çəki artımıdır.
“Ona görə gündəlik həyatda sui-istifadə etməməyə çalışıram. Baxmayaraq hesab edirəm ki, Azərbaycan mətbəxindən dadlı heç nə yoxdur. Düşünürəm ki, hər bir xalqın nümayəndəsi öz mətbəxini sevir və mən də istisna deyiləm.
Azərbaycan mətbəxindən sevimli yeməklərə gəldikdə isə, deməliyəm ki, onların hamısını sevirəm. Lakin ən çox mənim həyat yoldaşım Mehribanın hazırladığı yeməkləri sevirəm. O, bu işdə yaxşı mütəxəssisdir. Öz kulinariya əsərləri ilə mənə və bütün ailə üzvlərinə çoxlu sevinc bəxş edir”, - deyə, AR Prezidenti bildirib.скачать dle 11.3

Ильхам Алиев: Азербайджанская кухня вкусная, но опасная
Кухня каждого народа - показатель его культуры, традиций и возможностей. И конечно, азербайджанская кухня очень разнообразная, очень вкусная, но очень опасная.
Как передает Median.Az, об этом заявил Президент Азербайджана Ильхам Алиев в интервью «Российской газете»
По словам главы государства, главная опасность азербайджанской кухни – неконтролируемый набор веса.
«Поэтому я в каждодневной жизни стараюсь не злоупотреблять. Хотя я считаю, что ничего более вкусного, чем азербайджанская кухня, нет.
Думаю, каждый представитель каждого народа любит свою кухню, и я не исключение.
Что касается моих любимых блюд из азербайджанской кухни, я должен сказать, что я их все практически люблю. Но больше всего люблю те, которые готовит моя жена Мехрибан.
Она в этом деле хороший специалист. И доставляет много радости мне и всем членам семьи, когда радует нас своими кулинарными произведениями», - заявил Президент АР.скачать dle 11.3