Ən yaşlı qadın və kişi seçici məlum oldu
Azərbaycanda 5 milyon 309 min 434 səsvermə hüququ olan şəxsdən 59.78 faizi qadınlar, 49.22 faizi isə kişilərdir.
Bunu Mərkəzi Seçki Komissiyasının (MSK) sədri Məzahir Pənahov sözügedən qurumun bu gün keçirilən iclasında deyib.
Onun sözlərinə görə, Azərbaycanda mövcud olan daimi seçki məntəqələrinin ümumi sayı 5641-dir, beş günlük yaradılan, yəni müvəqqəti məntəqələr bura daxil deyil.
O qeyd edib ki, ən yaşlı seçici Bərdə rayonunun 94 saylı dairəsində səs verəcək 1894-cü il təvəllüdlü Allahverdiyeva Səmərqənddir.
Ən yaşlı kişi seçici isə Biləsuvar rayonunda 66 saylı dairədə səs verəcək 1900-cü il təvəllüdlü Qurbanov Səftərdir./oxu.azскачать dle 11.3

Самой пожилой избирательнице в Азербайджане 124 года
Самой пожилой избирательнице в Азербайджане больше 124 года, заявил председатель Центральной избирательной комиссии Мазахир Панахов.
«Самая возрастная избирательница в Азербайджане Самарга Аллахвердиева проживает в Бардинском районе. Она родилась в 1894 году», - сказал М.Панахов в пятницу на заседании ЦИК.
По его словам, самый старший избиратель-мужчина в Азербайджане родился в 1900 году.
«Сафтару Гурбанову 118 лет и он будет голосовать на выборах на избирательном участке в Билясуварском районе», - подчеркнул глава ЦИК.
Он отметил, что в Азербайджане правом избирательного голоса обладают 5 миллионов 309 тысяч 434 человека.
«В Азербайджане правом голоса обладают 5 309 434 человека, 50,78% из которых составляют мужчины и 49,22% - женщины», - сказал М.Панахов.