Xızıda 44 ədəd partlamamış hərbi sursat aşkarlanıb - FOTO
Müdafiə Nazirliyinin Xızı rayonu ərazisində yerləşən N saylı hərbi hissəsinin sursat anbarında baş vermiş partlayışla əlaqədar Azərbaycan Respublikası Ərazilərinin Minalardan Təmizlənməsi üzrə Milli Agentlik (ANAMA) tərəfindən partlayış baş vermiş hərbi hissənin ətrafına baxış keçirilib, 44 ədəd partlamamış hərbi sursat (PHS) aşkarlanıb.
ANAMA-dan oxu.az-a verilən məlumata görə, 364 ədəd partlamış-yanmış mərmi qalıqları və 594 kq yandırma məhsulu aşkar edilərək götürülüb, nəticə etibarilə 1 408 059 kv.m ərazi yoxlanılıb.
Ümumiyyətlə, 118 gün ərzində müxtəlif ərazilərə baxış keçirilib, 25 612 ədəd partlamamış hərbi sursat, 19 090 ədəd partlamış-yanmış sursat qalıqları və 102 594 kq yandırma məhsulu aşkar edilərək götürülüb, nəticə etibarilə 92 006 706 kv.m ərazi yoxlanılıb.
Bununla yanaşı, Xızı rayonunun Giləzi qəsəbəsi, Sitalçay, Yeni Yaşma, Şurabad kəndləri ərazisində 10 422 nəfər yerli sakin arasında mina təhlukəsizliyinə dair maarifləndirmə təbliğatı aparılıb.

В Хызы нашли 44 неразорвавшихся боеприпаса – ФОТО
В связи со взрывом на складе боеприпасов N-й воинской части Министерства обороны в Хызынском районе, представители Национального агентства по разминированию территорий Азербайджана (ANAMA) провели осмотр территорий вокруг воинской части, где произошел взрыв.
Как передаёт Median.Az со ссылкой на oxu.az, в ходе осмотра обнаружены 44 единицы неразорвавшихся боеприпасов (PHS).
Обнаружены и изъяты 364 взорвавшихся и сгоревших осколков снарядов и 594 кг воспламеняющихся средств. Также были проверены 1 408 059 кв. м территории.
В общей сложности, сотрудниками Агентства за 118 дней обнаружены и изъяты 25 612 единиц неразорвавшихся снарядов (PHS), 19 090 взорвавшихся и сгоревших осколков снарядов и 102 594 кг воспламеняющихся средств. Проверены 92 006 706 кв. м территории.
Кроме того, для 10 422 жителей поселка Гилязи, сел Йени Яшма, Ситалчай и Шурабад Хызынского района проведены разъяснительно-просветительские мероприятия по минной безопасности. скачать dle 11.3