Stalinin yaxtası Azərbaycana gətirilə bilər
“Moskva Çay Gəmiçiliyi” (“MÇG”) şirkəti 1934-cü ildə inşa edilən və “Stalinin yaxtası” adı ilə tanınan “Maksim Qorki”  teploxodunu əldə etməyə çalışan namizədlər tapıb.
İstismar xərcləri yüksək olduğundan gəmi 2014-cü ildən bəri restoran kimi fəaliyyət göstərir. “MÇG” gəminin satışından təxminən 20 milyon rubl əldə olunacağına ümid edir.
Oxu.Az bu barədə “Kommersant”a istinadən xəbər verir.
Məlumata görə, potensial alıcılar arasında “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin adı hallanır.
“MÇG” baş direktoru Konstantin Anisimov bu informasiyanı təsdiq edərək, Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi və Nijne-Novqorod administrasiyası ilə danışıqların aparıldığını bildirib.
“Azərbaycanlıları gəmi həm də eksponat olaraq maraqlandırır, belə ki, həmin gəminin göyərtəsində dəniz donanması muzeyi yaradıla bilər; gəmiçilik 2018-ci ildə 160 illiyini qeyd edir”, - deyə Anisimov dəqiqləşdirib.
“Ancaq Nijne-Novqorod üçün də “Maksim Qorki” gəmisi böyük əhəmiyyət kəsb edir, ilk növbədə ona görə ki, o, yerli tərsanələrdə inşa edilib. 2018-ci ildə yazıçının 150 illiyi qeyd olunacaq. Konstantin Anisimov sövdələşmənin məbləği barədə müzakirə aparmaqdan imtina edib.
“Maksim Qorki” teploxodu 1934-cü ildə “Krasnoye Sormovo” tərsanəsində inşa edilib. Gəminin xüsusi tarixi əhəmiyyəti var, belə ki, SSRİ lideri İosif Stalinin şəxsi teploxodu olub və  NKVD-nin Vahid Dövlət Siyasi İdarəsinin hərbi-texniki şöbəsinin hazırladığı layihə əsasında inşa olunub. Gəminin uzunluğu 69 m, eni 13 m təşkil edir. Teploxod həmin vaxtlar üçün rekord sürət  (30 km/saatdan yuxarı) yığa bilib.
Şirkət satışla bağlı sövdələşmənin ilin ilk rübünün sonuna kimi yekunlaşacağına inanır. Ancaq Nijne-Novqorod şəhər rəhbərliyi əmin edir ki, teploxodu almaq  fikrində deyillər. Sadəcə, onu “Maksim Qorki ilə Rusiya boyunca səyahət” adlı muzey-turistik layihənin təyinat nöqtələrindən biri kimi nəzərdən keçirdiklərini diqqətə çatdırıb. Xüsusi olaraq, gəminin Nijni-Novqorod sahilyanı parkına yerləşdirilməsi və orada müvəqqəti olaraq açıq havada muzeyin təşkil olunması təklif olunmuşdu. Layihədə teploxodun bələdiyyənin mülkiyyətinə keçirilməsinə dair heç bir təklif nəzərdə tutulmayıb.   скачать dle 11.3

«Яхта Сталина» может уйти в Азербайджан
Как передает Median.Az со ссылкой на Коммерсант, среди потенциальных покупателей называют Азербайджанское каспийское морское пароходство.
Гендиректор МРП Константин Анисимов подтвердил эту информацию, уточнив, что переговоры идут с Азербайджанским каспийским морским пароходством и администрацией Нижнего Новгорода. Для азербайджанцев судно интересно в том числе как экспонат, на котором может быть создан музей морского флота — пароходство в 2018 году отмечает 160-летие, пояснил Анисимов. Но и для Нижнего Новгорода «Максим Горький» — «знаковое судно», уточнил топ-менеджер, поскольку оно построено на местных верфях, а в 2018 году отмечается 150 лет со дня рождения писателя. Сумму сделки Константин Анисимов обсуждать отказался.
Теплоход «Максим Горький» построен на нижегородской верфи «Красное Сормово» в 1934 году. Судно имело спецназначение — личный теплоход Иосифа Сталина и строилось по проекту военно-технического отдела ОГПУ НКВД. Длина — около 69 м, ширина — 13 м. Теплоход мог развивать рекордную скорость свыше 30 км/ч.
В компании рассчитывают закрыть сделку уже в первом квартале. Но в администрации Нижнего Новгорода заверили, что не собираются покупать теплоход, он рассматривался как одна из точек музейно-туристического проекта «По Руси с Максимом Горьким». В частности, обсуждалась возможность переместить судно на набережную Нижнего Новгорода и устроить там музей под открытым небом, проект не предполагал перехода теплохода в муниципальную собственность. В Азербайджанском каспийском морском пароходстве на запрос «Ъ» не ответили.