Bu gündən Azərbaycanda yeni gömrük rüsumları tətbiq olunacaq
Bu gündən Nazirlər Kabinetinin təsdiq etdiyi “Azərbaycan Respublikasının xarici iqtisadi fəaliyyətin mal nomenklaturası, idxal gömrük rüsumlarının dərəcələri və ixrac gömrük rüsumlarının dərəcələri” ilə bağlı qərar qüvvəyə minib.
-ın “Report”a istinadən xəbərinə görə, bununla bağlı sənədi Baş nazirin birinci müavini Yaqub Eyyubov imzalayıb.
Qaydaya əssən, ölkəyə gətirilən minik avtomobilləri üçün (yük-sərnişin avtomobil-furqonları və idman avtomobilləri də daxil olmaqla) rezin şinlərə 15 dollar idxal gömrük rüsumu tətbiq ediləcək.
Dəmiryol və ya tramvay yollarının təmiri və ya texniki xidməti üçün nəzərdə tutulmuş özügedən və ya özügetməyən nəqliyyat vasitələrinə (məsələn, vaqon-emalatxanalar, kranlar, şpalvuran maşınlar, yoldüzəldən maşınlar, nəzarət-ölçü vaqonları və yola baxış üçün nəqliyyat vasitələri) gömrük rüsumu tətbiq edilməyəcək.
Sürücü daxil olmaqla 10 nəfər və ya daha çox adam daşımaq üçün nəzərdə tutulmuş mühərrikli nəqliyyat vasitələri, yalnız sıxılmadan alışan porşenli daxili yanma mühərrikli (dizel və ya yarımdizel), mühərrikinin silindrlərinin işçi həcmi 2500 sm3-dən çox olan, xüsusi olaraq tibbi məqsədlər üçün nəzərdə tutulmuş avtomobillərin ölkəyə idxalı zamanı da gömrük rüsumu tətbiq edilmir.
Sürücü daxil olmaqla 120 nəfərdən çox adam daşımaq üçün nəzərdə tutulmuş avtobuslar-məxsusi olaraq hava limanlarında istifadə üçün gətirilən avtobuslara görə də gömrük rüsumu tətbiq edilməyəcək.
Digərlərlərinə görə isə mühərrikinin silindrlərinin işçi həcminin hər 1 kubsantimetrinə 0.7 dollar idxal gömrük rüsumu tutulacaq.
Mühərrikinin silindrlərinin işçi həcmi 1500 kubsantimetrdən çox, lakin 1800 kubsantimetrdən çox olmayan avtomobillərə hər kubsantimetrə görə 0.7 ABŞ dolları gömrük rüsumu tətbiq olunacaq. İstismar olunmuş avtomobillər üçün isə bu rəqəm 1.2 dollar olacaq.
Mühərrikinin silindrlərinin işçi həcmi 1800 kubsantimetrdən çox, lakin 3000 kubsantimetrdən çox olmayan avtomobillərdən də hər kubsantimetrə görə də 0.7 ABŞ dolları rüsum tutulacaq.скачать dle 11.3

Вступили в силу новые ставки импортных таможенных пошлин
Начиная с сегодняшнего дня вступает в силу утвержденная Кабинетом министров Азербайджана «Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности Азербайджанской Республики, ставки импортных таможенных пошлин и экспортных таможенных пошлин».
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Report, документ в связи с этим подписал первый вице-премьер Ягуб Эюбов.
Согласно правилам, для ввозимых в страну легковых автомобилей (включая грузовые и пассажирские автомобили-фургоны) будет применяться ввозная таможенная пошлина в размере 15 долларов за резиновые шины.
С самоходных и не самоходных транспортных средств (например, вагон-мастерская, краны, шпалоукладочные машины, катки, контрольно-измерительные вагоны и транспортные средства для наблюдения за дорогой), предусмотренных для ремонта железных или трамвайных дорог, либо для их технического обслуживания, не будет взиматься таможенная пошлина.
При ввозе в страну моторных транспортных средств, предусмотренных для перевозки 10 и более человек, включая водителя (дизельные или полудизельные), с рабочим объемом цилиндров двигателя более 2500 см3, особенно предназначенных для медицинских целей, таможенная пошлина взиматься не будет.
Для ввезенных в страну автобусов, предусмотренных для перевозки 120 и более человек, включая водителя, особенно предназначенных для использования в аэропортах, не будут применяться таможенные пошлины.
С остальных будет взиматься импортная таможенная пошлина в размере 0,7 доллара за 1 см3 рабочего объема цилиндров двигателя.
С автомобилей с рабочим объемом цилиндров двигателя более 1500 см3, но не более 1800 см3 за каждый 1 см3 будет взиматься 0,7 доллара таможенной пошлины. Для использованных автомобилей сумма составит 1,2 доллара.
С автомобилей с рабочим объемом цилиндров двигателя более 1800 см3, но не более 3000 см3 за каждый 1 см3 также будет взиматься 0,7 доллара таможенной пошлины.скачать dle 11.3