Yəmənin limanına raket zərbəsi: Ölən və yaralananlar var
Yəməndə "Ənsar Allah" hərəkatından olan husi qiyamçılarının Moxa limanına endirdiyi raket zərbəsi nəticəsində təhlükəsizlik xidmətinin bir əməkdaşı həlak olub, daha səkkiz nəfər isə yaralanıb.
Median.Az-ın TASS-a istinadən verdiyi məlumata görə, bu barədə Yəmən Silahlı Qüvvələrinin rəsmi nümayəndəsi, polkovnik Məcid ən-Nuzeyli bildirib.
"Cümə günü axşam (14 avqust - red.) husilər Moxa limanına altı balistik raketlə hücum ediblər. İlkin məlumatlara əsasən, hücum nəticəsində limanın təhlükəsizlik xidmətinin bir əməkdaşı ölüb, iki dənizçi itkin düşüb, səkkiz mülki şəxs yaralanıb", - deyə Məcid ən-Nuzeyli açıqlayıb.
O həmçinin vurğulayıb ki, ordu bu hücumu cəzasız qoymayacaq və buna sərt çəkindirici cavab verəcək.
Avqustun 14-də Səudiyyə Ərəbistanının "Al Arabiya" telekanalı husilərin Qırmızı dəniz sahilindəki Moxa limanına kütləvi zərbə endirdiyini və obyektin ərazisində yanğın başladığını xəbər verib. Qiyamçılar ölkənin qərb sahilindəki limana və mülki obyektlərə hücum etmək üçün raketlər, pilotsuz uçuş aparatları və qayıqlardan istifadə ediblər.
Telekanalın məlumatına görə, hökumət qüvvələri buraxılmış 44 drondan 15-ni zərərsizləşdirə bilib. Bundan əlavə, husilər Bab əl-Məndəb boğazı yaxınlığında altı minalanmış qayıqla neft tankerinə hücum etməyə cəhd göstəriblər ki, onlardan da üçünün qarşısı alınıb.
Daha sonra qiyamçıların hərbi nümayəndəsi Yəhya Saria husilərin Moxa şəhəri yaxınlığında Səudiyyə Ərəbistanı qüvvələrinin mövqelərinə balistik raketlərlə zərbə endirdiyini iddia edib.

В Йемене при ударе хуситов по порту Моха погиб человек
Один сотрудник службы безопасности погиб, еще восемь человек получили ранения в результате ракетного удара йеменских мятежников-хуситов из движения "Ансар Аллах" по порту Моха.
Как передает Median.Az со ссылкой на ТАСС, об этом сообщил официальный представитель Вооруженных сил Йемена полковник Маджид ан-Нузейли.
"В пятницу вечером (14 августа - ред.) хуситы атаковали порт Моха шестью баллистическими ракетами, - говорится в заявлении ан-Нузейли, текст которого опубликовало Министерство обороны Йемена. - По предварительным данным, в результате нападения погиб один сотрудник службы безопасности порта, двое моряков пропали без вести, восемь мирных жителей получили ранения". Он добавил, что армия не оставит это нападение безнаказанным и даст "суровый сдерживающий ответ".
14 августа саудовский телеканал Al Arabiya сообщил о массированном ударе хуситов по порту Моха на побережье Красного моря, в результате которого на территории объекта вспыхнул пожар. Для атаки на порт и гражданские объекты на западном побережье страны мятежники задействовали ракеты, беспилотники и катера. По данным телеканала, правительственным силам удалось сбить 15 из 44 выпущенных дронов. Кроме того, хуситы предприняли попытку атаковать нефтяной танкер в районе Баб-эль-Мандебского пролива с использованием шести заминированных катеров, три из которых были перехвачены.
Позднее военный представитель мятежников Яхья Сариа выступил с утверждением, что хуситы нанесли удар баллистическими ракетами по позициям сил Саудовской Аравии в районе города Моха.