Prezident Naxçıvan şəhərində "Şəms 1" və "Qərbi Üfüq" Günəş Elektrik stansiyalarında görülən işlərlə tanış olub
11.08.2026 20:45 174
Prezident Naxçıvan şəhərində
Avqustun 11-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Naxçıvan şəhərində inşa edilən, ümumi gücü 50 MVt olan "Şəms 1" və "Qərbi Üfüq" Günəş Elektrik stansiyalarında görülən işlərlə tanış olublar.
AZƏRTAC-a istinadən xəbər verir ki, energetika naziri Pərviz Şahbazov layihələrlə bağlı dövlətimizin başçısına və birinci xanıma məlumat verdi.
Bildirildi ki, 25 MVt-lıq "Şəms 1" layihəsi müəyyən edilmiş bərpaolunan enerji mənbələri ərazisində 52 hektar sahədə həyata keçirilir. "CEİ Naxçıvan" MMC tərəfindən artıq 10 MVt gücündə Günəş panellərinin quraşdırılması başa çatdırılıb. Tikinti-quraşdırma işlərinin bu ilin noyabrında yekunlaşdırılması planlaşdırılır. Şəbəkə infrastrukturunun inşası yekunlaşdıqdan sonra stansiya istismara veriləcək. Hazırda layihənin icrasında 218 nəfər işçi çalışır.
Stansiyanın istismara verilməsindən sonra illik təxminən 57 milyon kilovat-saat elektrik enerjisinin istehsal olunacağı və 19 minə yaxın ev təsərrüfatının enerji ilə təmin ediləcəyi planlaşdırılır. Bununla da ildə təxminən 26 min ton karbon qazı emissiyasının qarşısı alınacaq və 12 milyon kubmetr təbii qaza qənaət ediləcək.
Prezident İlham Əliyevə və birinci xanım Mehriban Əliyevaya "CEİ Naxçıvan" MMC-nin daxil olduğu AGEC şirkətlər qrupunun ölkəmizdə icra etdiyi digər layihələr barədə də məlumat verildi.
Dövlətimizin başçısı və birinci xanım gücü 25 MVt olan "Qərbi Üfüq" Günəş Elektrik Stansiyasında görülən işlərlə də tanış oldular.
Diqqətə çatdırıldı ki, "Enerso" MMC tərəfindən stansiyanın inşası ilə bağlı topoqrafik işlər artıq tamamlanıb, geoloji tədqiqat işləri isə davam edir. Cari ilin sonunadək tikinti işlərinə başlanılması nəzərdə tutulur. Layihənin bərpaolunan enerji mənbələri ərazisi kimi müəyyənləşdirilmiş 50 hektar sahədə həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur. Stansiyanın istismara verilməsindən sonra illik təxminən 61 milyon kilovat-saat elektrik enerjisi istehsal olunacaq və bu, 21 minə yaxın ev təsərrüfatının enerji ilə təmin olunmasına imkan verəcək. Eyni zamanda, ildə təxminən 26 min ton karbon qazı emissiyasının qarşısının alınacağı və 12 milyon kubmetr təbii qaza qənaət ediləcəyi proqnozlaşdırılır.
Ümumilikdə Naxçıvanda 688 hektar sahə Günəş elektrik stansiyalarının tikintisi məqsədilə bərpaolunan enerji mənbələri ərazisi kimi müəyyən edilib.
Azərbaycanda bərpaolunan enerji mənbələri üzrə qoyuluş gücü 2070 MVt-dır. Bunun da 108 MVt-ı, yəni 5.2 faizi Naxçıvanın payına düşür. "Şəms 1" və "Qərbi Üfüq" stansiyalarının istifadəyə verilməsi ilə bu rəqəm 158 MVt olacaq.скачать dle 11.3

Как сообщает Median.Az со ссылкой на АЗЕРТАДЖ, министр энергетики Парвиз Шахбазов проинформировал главу государства и первую леди о проектах.
Было отмечено, что проект "Шамс 1" мощностью 25 МВт реализуется на участке площадью 52 га на определенной территории возобновляемых источников энергии. ООО CEİ Naxçıvan уже завершило монтаж солнечных панелей мощностью 10 МВт. Строительно-монтажные работы планируется завершить в ноябре текущего года. Станция будет введена в эксплуатацию после окончания строительства сетевой инфраструктуры. В настоящее время в реализации проекта задействованы 218 работников.
Ожидается, что после ввода станции в эксплуатацию ежегодно будет производиться около 57 млн кВт/ч электроэнергии и обеспечиваться энергоснабжение порядка 19 000 домохозяйств. Тем самым удастся предотвратить выброс в атмосферу примерно 26 000 т углекислого газа и экономить 12 млн кубометров природного газа в год.
Президенту Ильхаму Алиеву и первой леди Мехрибан Алиевой также была предоставлена информация о других проектах, реализуемых в нашей стране группой компаний AGEC, в которую входит ООО CEİ Naxçıvan.
Глава государства и первая леди ознакомились и с работами по строительству солнечной электростанции "Гарби Уфуг" мощностью 25 МВт.
Было сообщено, что ООО Enerso уже завершило топографические работы, связанные со строительством станции, а геологические изыскания продолжаются. Строительные работы планируется начать до конца текущего года. Проект предусматривается реализовать на участке площадью 50 га, определенном как территория возобновляемых источников энергии. После ввода станции в эксплуатацию ежегодно будет производиться около 61 млн кВт/ч электроэнергии, что позволит обеспечивать энергией порядка 21 000 домохозяйств. Прогнозируется, что удастся предотвратить эмиссию почти 26 000 т углекислого газа и экономить 12 млн кубометров природного газа в год.
В целом в Нахчыване территория площадью 688 га определена в качестве зоны возобновляемых источников энергии под строительство солнечных электростанций.
Установленная мощность по возобновляемым источникам энергии в Азербайджане составляет 2 070 МВт, из которых 108 МВт, то есть 5.2%, приходится на долю Нахчывана. С вводом в эксплуатацию станций "Шамс 1" и "Гарби Уфуг" эта цифра достигнет 158 МВт.