08.08.2026 17:34 129
ABŞ polisi 2026-cı il futbol üzrə dünya çempionatı zamanı özünün və Federal Təhqiqatlar Bürosunun (FTB) qarşılaşdıqları təhdidləri açıqlayıb.
Bu barədə Oxu.Az Marca-ya istinadən xəbər verir.
Mənbənin məlumatına görə, daxil olan təhdidlərin sayına görə Argentina millisinin hücumçusu Lionel Messi "rekordçu" olub.
Argentina və İordaniya (3-1) arasında qrup mərhələsi matçından əvvəl bir kişi Dallas hava limanına zəng edərək, əldəqayırma bomba və tüfənglərlə silahlanmış digər iki nəfərlə birlikdə stadiona basqın etməklə hədələyib, konkret olaraq da Messinin adını çəkib və onu öldürmək məqsədindən bəhs edib.
Messi 1/8 finalda Misirlə (3-2) oyundan əvvəl də təhdid alıb.
"Mən Atlantadakı stadiona gedib, bədənimə bərkidilmiş dörd bomba ilə Messini partlatmağa hazırlaşıram", - deyə bir kişi sosial şəbəkədə yazıb.
Bundan əlavə, zəng daxil olub ki, stadionun zibil qutularında üç bomba gizlədilib, lakin itlərlə aparılan axtarış məlumatın yalan olduğunu ortaya çıxarıb.
Təhdidlər, həmçinin Portuqaliya millisinin lideri Kriştianu Ronaldudan da yan keçməyib. FIFA-dan məlumat verilib ki, Portuqaliya milli komandasının qaldığı hoteldə "şübhəli bir kişi" Ronaldunun harada olduğu barədə ətraflı məlumat tələb edib. İki gün sonra həmin kişi Hyuston polisi tərəfindən elə həmin hoteldə həbs edilib. Analoji hadisə Torontoda da baş verib, orada başqa bir kişi Ronaldunun olduğu liftə girməyə cəhd edib.
Argentina-Misir matçının arbitri Fransua Leteksye mesencerlərdən birində 6000-dən çox təhdid alıb. Oxşar hal həmin matçın VAR hakimi Villi Delajonun da başına gəlib. Bu səbəbdən Fransada onların evləri və ailələri üçün təhlükəsizlik tədbirləri gücləndirilib.скачать dle 11.3

Месси получил наибольшее количество угроз во время ЧМ-2026
Полиция США раскрыла угрозы, с которыми она и ФБР столкнулись во время проведения чемпионата мира 2026 года по футболу.
Об этом сообщает Marca.
По сведениям источника, "рекордсменом" по числу поступивших угроз был нападающий сборной Аргентины Лионель Месси. Перед матчем группового этапа между Аргентиной и Иорданией (3:1) мужчина позвонил в аэропорт Далласа и "пригрозил штурмом стадиона вместе с двумя другими людьми, вооружёнными самодельными бомбами и винтовками, конкретно упомянув Месси с целью его убийства".
Вновь Месси угрожали перед матчем с Египтом (3:2) в 1/8 финала. "Я собираюсь проникнуть на стадион в Атланте и взорвать Месси четырьмя бомбами, прикреплёнными к моему телу", - написал мужчина в соцсетях. Кроме того, поступал звонок, что в мусорных баках стадиона спрятано три бомбы, однако обыск с собаками показал, что звонок был ложным.
Не обошли угрозы и лидера сборной Португалии Криштиану Роналду. В отеле, где проживала сборная Португалии, находился "подозрительный мужчина", который требовал подробную информацию о местонахождении Роналду. Об этом ФБР сообщила ФИФА. Два дня спустя этот мужчина был арестован в том же отеле полицией Хьюстона. Аналогичный случай произошёл и в Торонто, где другой мужчина пытался проникнуть в лифт, в котором на тот момент находился Роналду.
Арбитр матча между Аргентиной и Египтом Франсуа Летексье получил свыше 6000 угроз в одном из мессенджеров. Аналогичная ситуация произошла и с судьёй VAR той встречи Вилли Делажо. Из-за этого во Франции усилили меры безопасности их домов и семей.скачать dle 11.3