Avropada həyəcan təbili: İsti hava dalğaları sürətlə artır
Ekstremal hava hadisələrinin, xüsusilə də isti hava dalğalarının daha tez-tez baş verməsi və intensivliyinin artması iqlim dəyişikliyinin əsas əlamətlərindən biridir.
Bu barədə İtaliyanın Kamerino Universitetinin fiziki coğrafiya və iqlim riskləri üzrə müəllimi Massimiliano Fazzini "RİA Novosti" agentliyinə müsahibəsində bildirib.
Ekspertin sözlərinə görə, son illərdə Mərkəzi Avropada bir isti mövsüm ərzində orta hesabla beş-yeddi isti hava dalğası müşahidə olunur. Bu dalğaların davametmə müddəti isə demək olar ki, dəyişməyərək təxminən altı-yeddi gün təşkil edir.
Fazzini vurğulayıb ki, iqlim çox sürətlə dəyişir. Onun sözlərinə görə, son 50 ildə Şərqi Avropada orta temperatur təxminən 0.5 dərəcə artıb.
"Lakin bu dəyişikliklərin ən nəzərəçarpan nəticəsi iqlimin ekstremallaşmasıdır. İnsan iyul ayının orta temperaturunun 21 və ya 22 dərəcə olması arasındakı fərqi hiss etmir. Ancaq iqlim müşahidələri göstərir ki, təkcə orta temperatur deyil, ilk növbədə isti hava dalğalarının tezliyi və intensivliyi artır", - deyə iqlimşünas bildirib.скачать dle 11.3

Назван главный признак изменения климата
Об этом заявил преподаватель физической географии и климатических рисков итальянского Университета Камерино Массимилиано Фаццини в беседе с РИА Новости.
По словам эксперта, в последние годы в Центральной Европе на один теплый сезон приходится в среднем пять-семь волн жары. Продолжительность волн почти не изменилась и составляет около шести-семи дней. Фаццини подчеркнул, что климат меняется очень быстро - за последние 50 лет температура в Восточной Европе выросла примерно на 0.5 градуса.
"Но наиболее заметное последствие этих изменений - экстремализация климата. Человек не способен почувствовать разницу между средней температурой июля в 21 и 22 градуса, однако климатические наблюдения показывают, что растет не только средняя температура, но прежде всего частота и интенсивность волн жары", - заявил климатолог.