Azərbaycan Prezidenti ABŞ Senatının Xarici Əlaqələr Komitəsinin üzvünü qəbul edib - FOTO
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev iyulun 7-də ABŞ Senatının Xarici Əlaqələr Komitəsinin üzvü, Avropa və Regional Təhlükəsizlik Əməkdaşlığı üzrə Alt Komitəsinin sədri, senator Stiv Deynsi qəbul edib.
AZƏRTAC-a istinadən xəbər verir ki, Prezident İlham Əliyev Donald Trampın ikinci dəfə ABŞ Prezidenti seçilməsindən sonra əməkdaşlıq və qarşılıqlı etimada əsaslanan ikitərəfli münasibətlərimizin uğurla inkişaf etdiyini vurğulayaraq, əlaqələrimizin strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəldiyini və bunun ölkələrimiz, eyni zamanda, region üçün çox önəmli olduğunu deyib.
Dövlətimizin başçısı ABŞ-nin vitse-prezidenti Cey. Di. Vensin Azərbaycana səfərini məmnunluqla xatırladı, həmin səfər zamanı "Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Amerika Birləşmiş Ştatları Hökuməti arasında Strateji Tərəfdaşlıq Xartiyası"nın imzalanmasının ikitərəfli əlaqələrimizin genişləndirilməsi baxımından əhəmiyyətinə toxunub.
Prezident İlham Əliyev Donald Trampla şəxsi münasibətlərinin də yüksək səviyyədə olduğunu deyərək, Azərbaycanla Ermənistan arasında sülh gündəliyinin irəli aparılmasında onun xüsusi rol oynadığını vurğulayıb.
Stiv Deynsin ölkəmizə son səfərindən sonra tarixi hadisələrin baş verdiyini qeyd edən dövlətimizin başçısı Azərbaycan-ABŞ əlaqələrinin inkişafı istiqamətində göstərdiyi səylərə görə qonağa təşəkkürünü bildirib.
Senator Stiv Deyns də öz növbəsində son dövrlərdə ölkələrimiz arasında münasibətlərin uğurla inkişaf etdiyini deyib, Azərbaycan Prezidentinin ötən ilin avqustunda Vaşinqtona səfərinin əlamətdar hadisə olduğunu vurğulayıb.
Qonaq, eyni zamanda, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycanın geosiyasi səviyyədə mühüm rolunu qeyd etdi.
Stiv Deyns Azərbaycanla Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşdırılması və sülh gündəliyi ilə əlaqədar nümayiş etdirdiyi liderliyə görə Prezident İlham Əliyevə minnətdarlığını bildirib.
Söhbət zamanı TRIPP dəhlizinin regional nəqliyyat bağlantıları baxımından əhəmiyyəti vurğulanıb, Azərbaycanla ABŞ Senatı arasında dialoqun möhkəmləndirilməsi və tərəfdaşlığın perspektivləri ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.

07.07.2026 12:05 447
7 июля Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял члена Комитета Сената США по иностранным делам, председателя Подкомитета по Европе и региональному сотрудничеству в области безопасности сенатора Стива Дэйнса.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, Президент Ильхам Алиев подчеркнул, что после избрания Дональда Трампа президентом США во второй раз двусторонние отношения, основанные на сотрудничестве и взаимном доверии, успешно развиваются. Он сказал, что связи вышли на уровень стратегического партнерства, и это очень важно для наших стран и в то же время для всего региона.
Глава государства с удовлетворением вспомнил визит вице-президента США Джей Ди Вэнса в Азербайджан и отметил значение подписания в ходе этого визита "Хартии о стратегическом партнерстве между Правительством Азербайджанской Республики и Правительством Соединенных Штатов Америки" с точки зрения расширения двусторонних отношений.
Президент Ильхам Алиев сказал, что его личные отношения с Дональдом Трампом также находятся на высоком уровне, подчеркнул особую роль президента США в продвижении мирной повестки между Азербайджаном и Арменией.
Отметив, что с момента последнего визита Стива Дэйнса в нашу страну произошли исторические события, глава государства поблагодарил гостя за его усилия по развитию азербайджано-американских отношений.
Сенатор Стив Дэйнс в свою очередь заявил, что отношения между нашими странами в последнее время успешно развиваются, подчеркнул, что визит Президента Азербайджана в Вашингтон в августе прошлого года стал знаменательным событием.
Гость также отметил важную роль Азербайджана под руководством Президента Ильхама Алиева на геополитическом уровне.
Стив Дэйнс выразил признательность Президенту Ильхаму Алиеву за проявленное им лидерство в деле нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией и реализации мирной повестки.
В ходе беседы была подчеркнута важность коридора TRIPP с точки зрения региональной транспортной связности, состоялся обмен мнениями об укреплении диалога между Азербайджаном и Сенатом США, перспективах партнерства.