Bakıda qanunsuz torpaq satan 11 nəfərin işi məhkəməyə göndərildi
Baş Prokuror yanında Korrupsiyaya qarşı Mübarizə Baş İdarəsində Kənd Təsərrüfatı Nazirliyindən daxil olmuş məlumatlar əsasında başlanmış cinayət işi üzrə ibtidai istintaq tamamlanıb.
Bildirilib ki, cinayət işi həmin nazirliyin tabeliyində fəaliyyət göstərən "Azəraqrar Dövlət İstehsalat və Emal Birliyi" MMC-nin istifadəsində olan, Bakı şəhərinin Ramana qəsəbəsində yerləşən dövlət mülkiyyətindəki kənd təsərrüfatı təyinatlı torpaq sahələrinin qanunsuz zəbt edilərək ayrı-ayrı şəxslərə satılması faktları üzrə istintaq olunub.
İbtidai istintaqla 11 nəfərin - Qalib Mirzə oğlu Əliyev, Anar Rafiq oğlu Hüseynov, Ceyhun Adil oğlu Əşrəfov, Araz Əziz oğlu İsmayılov, Amin Fərhad oğlu Quliyev, Arif Ələsdan oğlu Məmmədov, Vidadi Əlqəmə oğlu Rəsulov, İlqar İsmayıl oğlu Qəhrəmanov, Orxan Mustafa oğlu Vahidov, Ceyhun İkram oğlu Dəmirov və Səfa Abbasqulu oğlu Novruzovun dələduzluq və torpaq üzərində mülkiyyət, istifadə və icarə hüquqlarını pozma cinayətlərini törətmələrinə əsaslı şübhələr müəyyən edilib.
Belə ki, Qalib Əliyev, Anar Hüseynov və Ceyhun Əşrəfov qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs qismində qanunla müəyyən edilmiş mülkiyyət, istifadə və ya icarə hüququ olmadan dövlət mülkiyyətində olan 25 hektardan artıq kənd təsərrüfatı təyinatlı torpaq sahəsini özbaşına zəbt ediblər. Daha sonra onlar Araz İsmayılov, Amin Quliyev, Arif Məmmədov və Vidadi Rəsulovla birlikdə həmin torpaq sahələrinin özlərinə məxsus olması barədə həqiqətə uyğun olmayan məlumatlar verməklə, torpaqları hissə-hissə müxtəlif şəxslərə satıb müxtəlif məbləğlərdə pul vəsaitlərini dələduzluq yolu ilə ələ keçiriblər.
Bundan başqa, İlqar Qəhrəmanov, Orxan Vahidov və Ceyhun Dəmirov qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs qismində qanunla müəyyən edilmiş mülkiyyət, istifadə və ya icarə hüququ olmadan dövlət mülkiyyətində olan 4 hektardan artıq kənd təsərrüfatı təyinatlı torpaq sahəsini özbaşına zəbt ediblər. Sonradan onlar Səfa Novruzov, Amin Quliyev və Vidadi Rəsulovla birgə həmin torpaq sahələrinin özlərinə məxsus olduğunu yalandan bildirməklə, torpaqları hissə-hissə müxtəlif şəxslərə satıb, onlara məxsus pul vəsaitlərini dələduzluq yolu ilə ələ keçiriblər.
Toplanmış sübutlar əsasında adları qeyd olunan şəxslərə Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 178.4 (xüsusilə külli miqdarda ziyan vurmaqla dələduzluq), 188.3 (kənd təsərrüfatı təyinatlı torpaqlara münasibətdə torpaq üzərində mülkiyyət, istifadə və ya icarə hüququnu pozma) və digər maddələri ilə ittiham elan olunub.
Cinayət işi üzrə ittiham aktı ibtidai araşdırmaya prosessual rəhbərliyi həyata keçirən prokuror tərəfindən təsdiq edilərək baxılması üçün aidiyyəti üzrə Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsinə göndərilib.
İbtidai istintaq zamanı görülmüş tədbirlər nəticəsində 20 hektardan artıq dövlət mülkiyyətində olan torpaq sahəsi Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin istifadəsinə geri qaytarılıb. Bununla yanaşı, cinayət işi üzrə zərərçəkmiş şəxslərə vurulmuş maddi ziyanın bir hissəsinin ödənilməsi də təmin edilib.скачать dle 11.3

К уголовной ответственности привлечены 11 человек, незаконно захвативших и продавших земли сельскохозяйственного назначения
Об этом говорится в информации пресс-службы Генеральной прокуратуры.
В Главном управлении по борьбе с коррупцией при генеральном прокуроре завершено предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному на основании материалов, поступивших из Министерства сельского хозяйства.
Уголовное дело расследовалось по фактам незаконного захвата и продажи отдельным лицам земельных участков сельскохозяйственного назначения, находящихся в государственной собственности и расположенных в поселке Рамана города Баку. Эти участки находились в пользовании ООО "Государственное производственное и перерабатывающее объединение Азераграр", находящегося в подчинении указанного министерства.
В ходе предварительного следствия были установлены обоснованные подозрения в совершении 11 лицами - Галибом Мирза оглу Алиевым, Анаром Рафиг оглу Гусейновым, Джейхуном Адиль оглу Ашрафовым, Аразом Азиз оглу Исмайыловым, Амином Фархад оглу Гулиевым, Арифом Аласдан оглу Мамедовым, Видади Эльгама оглу Расуловым, Ильгаром Исмайыл оглу Гахрамановым, Орханом Мустафа оглу Вахидовым, Джейхуном Икрам оглу Демировым и Сафой Аббасгулу оглу Новрузовым - преступлений, связанных с мошенничеством и нарушением прав собственности, пользования и аренды земельных участков.
На основании собранных доказательств указанным лицам предъявлены обвинения по статьям 178.4 - мошенничество с причинением ущерба в особо крупном размере, 188.3 - нарушение права собственности, пользования или аренды земельного участка в отношении земель сельскохозяйственного назначения, а также другим статьям Уголовного кодекса Азербайджанской Республики.
Обвинительный акт по уголовному делу утвержден прокурором, осуществляющим процессуальное руководство предварительным расследованием, и направлен для рассмотрения в Бакинский суд по тяжким преступлениям.
В результате мер, принятых в ходе предварительного следствия, более 20 гектаров земель, находящихся в государственной собственности, возвращены в пользование Министерства сельского хозяйства. Кроме того, по уголовному делу обеспечено возмещение части материального ущерба, причиненного потерпевшим лицам.